Siis miten sanotaan onnea kun on kyse kihlautumisesta? Itse miellän ainakin sanan grattis syntymäpäivään...
Jokin vapaamuotoisempi, ei niin virallinen, jos sellaista on? :)
Onneksi olkoon ruotsiksi?
6
1349
Vastaukset
- käy toki
Grattis till förlovningen!
Grattis till er förlovning!
Ei grattis-sanaa (= gratulation) ole mitenkään rajattu pelkkiin syntymäpäiväonnitteluihin. - Virallinen
Otsikon onnittelu taitaa olla virallisemmasta päästä. Syntymäpäiväsankareille olen kuullut sanottavan niin.
- Lassitus
Tuo fraasi kuuluu: "har den äran". Se on lyhenne lauseesta "jag har den äran att gratulera" (sananmukaisesti: "minulla on kunnia onnitella").
Tuo edellä mainittu "grattis" on äärimmäisen puhekielistä ja arkista. Minä sanoisin: "Jag gratulerar med anledning av er förlovning". - Hurri-Gan
Lassitus kirjoitti:
Tuo fraasi kuuluu: "har den äran". Se on lyhenne lauseesta "jag har den äran att gratulera" (sananmukaisesti: "minulla on kunnia onnitella").
Tuo edellä mainittu "grattis" on äärimmäisen puhekielistä ja arkista. Minä sanoisin: "Jag gratulerar med anledning av er förlovning"."Har den ärän" on minun korvaani jo aika juhlallista. Suosittelemaasi vaihtoehtoa käyttäisin ehkä prinsessan kihlajaisissa (jos kutsuttaisiin).
- Lycka till!
Lycka till!
- Lycka till...
Grattis morsiamelle.
Lycka till sulhaselle.
Siinähän se!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata411456Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.981365Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l3031299- 1091125
- 191081
- 651048
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva161029- 711012
Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f176888Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!
Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju18841