Käväisin eilen Lidlissä ruokaostoksilla enkä malttanut kulkea herkkuhyllyjen ohi ostamatta chipsejä suolaisennälkääni.Maistoinkin pussista muutaman vaivaisen lastun illalla,mutta nyt aamulla päässäni tuntuu kiristystä ohimoilla ikäänkuin liian tiukka kypärä olisi päässä, mutta kun ei ole,jotenka en voi hikinauhaa säätää löysemmälle. Tuo tunne pakottikin lähemmin tarkastelemaan, mitä pussin kyljessä lukee ja löytyihän siitä mononatriumglutamaattia, joka näyttää olevan taudin syy. Kuinka tuollaista aromikasta lisäainetta, joka muuntuu vatsassa jopa hermomyrkyksi, jonka käytön seurauksista saa kärsiä seuraavat kaksi viikkoa, vaikkei pussiin päin enää katsoisikaan, voidaan pitää hyllyssä, josta lapsetkin voivat sitä vapaasti ostella niukoilla viikkorahoillaan?
Paprika chips
perunalastut
5398
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
mitä se aine sitten on? alko kiinnostaa. EN oo koskaan kuullu moisesta..en kyllä ole perunalastujen ystäväkään
...hyvä esimerkki liioittelusta. Jos olet itse yliherkkä kyseiselle aineelle, niin se ei tarkoita, että kaikki muutkin olisivat. Heitä siis ostamasi pussi roskikseen tai syötä kavereille, ja älä osta enää Lidlin sipsejä. Siinä ratkaisu pulmaasi. Ja seuraavalla kerralla kun olet sipsejä ostamassa, niin lue pakkausseloste ENNEN kuin heität pussin ostoskoriisi.
ollut lainkaan. Itse asiassa en edes vieläkertonut niitäpahempia haittoja ja vaivoja,joita tuo mononatriumglutamaatti aiheutti ja aiheuttaa. Kuten tiedetään, tuolla lisäaineella on vatsahappoja voimakkaasti lisäävä ominaisuus. Vatsahappohan on suolahappoa ja kun sitä tulee liian runsaasti ruoansulatuskanavaan, sillä on taipumusta mennä suolen nukkakerroksen läpi ja vaurioittaa suolen limakalvoja. Siis tavallaan ympäröivä suolikin alkaa sulaa,vaikka vain ruuan sen sisäpuolella niin pitäisi tehdä. Happamuudennousu aiheuttaa lisäksi ripulin, koska elimistö näin pyrkii poistamaan sisältään tuota ylimääräistä vierasainetta. Kuten muistamme jo lapsuudesta, niin vauvankin ripulikakka on hapanta ja polttaa helposti peräaukon suun punaiseksi ja talkkia tarvitaan. Niin siis tässäkin tuo hapan ja märkä erite saa paikat kirvelemään ja useat päivittäiset vessassakäynnit eivät voi olla miellyttäviä. Suolen limakalvovauriot elpyvät hitaasti ja pari viikkoa on oltava pelkällä kaurapuurolinjalla. Pääkin siis särkee edelleen,lievää kuumeiluakin voi olla ja verenpaineen nousua. Mitään hapanta ei sovi nauttia, kuten kahvia,jossa on parkkihappoa. Alkoholista ei voi edes puhua. Pitää muistaa,että kaupan mehut,hillot,limsa ja jopa jäätelö ovat pannassa niihin lisätyn sitruunahapon E330 johdosta. Ei voi ihmetellä,jos erilaiset vatsaseudun syöpätyypit yleistyvät,koska suolen jatkuva ärsytystila pitää siitä huolen. Ei voi kaupan lihatiskiltäkään valita juuri mitään valmisteita ja makkaroita,kun kaikissa on lisättynä tuota E621-ainetta.
...että olisit liioitellut kyseisen aineen vaikutuksta omaan kehoosi. Oireistasi voisi päätellä, että olet yliherkkä mononatriumglutamaatille. Suurin osa ihmisistä ei kuitenkaan ole. Esimerkiksi minulla ei ole ollut ikinä mitään kyseisenkaltaisia vaivoja, vaikka olen syönyt ihan kaikenlaisia elintarvikkeita mitä nyt kaupasta vaan löytyy, E621:llä tai ilman.
En luonnollisesti mitenkään puolustele minkään ylimääräisten lisäaineiden laittamista elintarvikkeisiin, enkä kannusta ketään ostamaan pitkälle jalostettuja tuotteita. Kaikkein parasta olisi tehdä ruokansa ihan perusraaka-aineista, ja sitä suosittelen lämpimästi sinullekin.
Kukaan ei välttämättä tarvitse ruokavalioonsa sipsejä tai makkaroita, eli jos kehosi reagoi niihin tuolla tavalla, niin osta sen sijaan korvaavia tuotteita, kuten jalostamatonta lihaa, hedelmiä, pähkinöitä jne. Tai jos välttämättä haluat sipsejä, niin tee niitä itse perunoista ja mausta haluamallasi tavalla ilman lisäaineita.
aletaankin pikkuhiljaa poistaa tuotteista niiden aiheuttaman runsaan negatiivisen palautteen johdosta;//www.isomitta.fi/ArticleStorage/display.php?id=122