Minkälaisia pirtelöitä teette?

Peikko!

Haluaisin oppia laittamaan nopeita ja helppoja pirtelöitä sekoittimessa. Tai mitä terveellisiä ja täyttäviä ja helppoja ruokia laitatte? Sellaisia suorilta syötäviä mitä ei tarvii kokata.

7

2136

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaikka

      Itse teen pirtelöni sekoittaen soijajugurttia, tuoremehua, marjoja pakkasesta, banaania ja mahd. muita hedelmiä. Hyvin käy välipalasta. Joskus saatan lisätä vielä soijajauhoa sekaan.

      • ...

        eivät ole elävää ravintoa, vaikka hyviä ovatkin.


    • ...

      laitan erilaisia hedelmiä, ja varsinkin ns. vihreät smoothiet ovat terveellisiä (ks. Googlella Green Smoothies), eli nesteenä käytetään joko vettä, tai sitten hedelmän omaa mehua, sitten lisätään hedelmiä ja vaikka kourallinen pinaattia, salaatinlehtiä tms terveellistä vihreää vihannesta. Ja koska tämä on tosiaan elävän ravinnon palsta, niin en ehdota jauhojen tai jogurttien käyttöä koska ne eivät kuulu elävään ravintoon. Tietenkin niitä saat lisätä jos niin haluat.

    • vaikkapa

      hedelmiä, marjoja tai molempia maitoa/soijamaitoa, jäätelöä joskus 1 raaka kananmuna
      ja on ravitsevaa. kananmuna antaa kuohkeutta. sokeria ei yleensä tarvitse lisätä.

    • milk shake
    • kerron

      Vaikka sanoittekin, että jugutti ei ole elävää ravintoa, kerron tämän.
      Minä laitan maustamatonta jugruttia, maitoa tai vettä, ananas purkin ja sen mehut ja mustikoita.
      On hyvää.

    • Nimetön

      Nykyään jokaisesta hyvinvarustetusta ruokakaupasta, löytyy hyllystä tofua. Siitä saa kuulemma erittäin maistuvat pirtelöt aikaiseksi ja terveellistä.:)

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      156
      6384
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      74
      5296
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3705
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3330
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      133
      2577
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2306
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2068
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1628
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1526
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      82
      1245
    Aihe