kämppien siivouksessa,en tiedä onko se sallittua kun ollaan eu:ssa,miksi yrittäjä ei palkkaa aikuisia siivoojia eikä pikku tyttöjä ja huonolla palkalla ja urakka vauhdilla ettei he kerkeä edes syömään koko päivänä ja työpäivän pituus on 16h
lapsityövoiman käyttöä
äkäslompolossa
124148
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
ei taia löytyä työvoimaa joka olis kriteerit täyttävää mut ei kai sitä pakolla teetetä.oppivahan vähän työntekoon.
hetkellä on neljä nuorta alle13v tyttöä tekee työtä ja varmaan pimeänä ja ilman vakuutusta,eihän se haitta jos loukkaavat itsensä on lasten vanhempien sanonnat kun lapset raataa työssä ja vanhemmat juo lasten rahat,tätäkö tarkoitit edellinen kirjoittaja
kiertää pakollisia maksuja,eihän siivous hommaa ketään normaalia ihmistä saa ja niin huonolla palkalla käyvät siivoilemassa 6euron tunti palkalla,ei ihme että lapsityövoiman käyttö yleistyy tunturikeskuksissa kun siihen ei kukaan vaikuta.
on pakko maksaa pimeitä palkkojaan esimerkiksi kilometreinä työntekijälle ja lapsityövoiman palkkaaminen on kaikista edullisinta verojärjestelmän kiertoa,itellänikin on työ voimaa 10 henkilöä ja veinaan vaihtaa kaluston virolaisiin työntekijöihin ja maksan verot viroon
Heitäppä valittamasta hyvän sään aikana. Tuskin net läpit väkisten sielä on luutuamassa. Rahaa nekki on vaila niinku kaikki muutki normaalit nuoret. Ja mitä palkhoin tullee niin ei tartte nuorele ees periaatheessa maksaa tuon enempää palkkaa. Mitäs son alle 18 vuotiihan peruspalkka tunnille jotaki vähän alle 6 euroa vai oliko peräti 7. Ei kait sole poka mikhään..
Itse olen nuorena tienannut siivoamalla ja saanut ihan tarpeeksi hyvää palkkaa ikääni nähden! Kyllä sillä rahalla sai ostettu itselle stereot ja vaatteet ym. ylimääräistä kaiken sen lisäksi mitä vanhemmat osti.
niinhän se on että lompololaisilla on vain rahan kiilto silmissä ja laittavat lapsensa töihin paska palkalla,,,,johan sen näkee kaikesta että vain materiaali on mielessä,,,on pakko olla parempaa kuin naapurilla,,,
Kun me lapsina ollaan siellä siivottu niin ihan varmasti on jokanen sentti myös ite käytetty. Varsinaista tarvetta sille rahalle ei ole, ei kuolla nälkään tai olla vaatteitta. Mutta on nuorista mukava ansaita lisää rahaa omiin tarkotuksiin. Todellakaan kysymys ei ole 13 v lapsirievuoista vaan lähinnä 16-18v nuorista ja kysymys on kuitenki vain yhestä päivästä viikossa muutaman kuukauden keväällä.
jos ne haluaa tehä työtä ja ansaita rahaa niin ei kait siinä sitten mikään. menehän itkemään muualle.
Sole ko hyvä asia lapsillekin että oppivat töihin ja tienaavat omaa rahaa.
Kolaristakin löytyy vuosikausia työttömyyskorvauksilla eläneitä ihmisiä
joista ei enää töihin olekaan.
mennä veronkiertäjä konkkaan tai jumala potkinut persuksille..
sama pellolais firma joka vaihtaa nimeä yhtenään