Mitä ainetta tuli on?

Lukiokemisti

Mieltäni on askarruttanut eräs asia.
Palaminen on aineen reagoimista hapen kanssa.

Mutta mitä ainetta itse tuli (liekki) on? Kysyin tätä kemian opettajaltani. Hän sanoi: "Hmm.. Pistitpä pahan..". Sitten kysyin fysiikan opettajalta: "Hmm.. Aika filosofinen kysymys..".
Filosofinen??

Kun jokin aine palaa, niin energiaahan vapautuu lämpönä ja valona, mutta mitä ainetta tämä tuli on? Kaikkihan on jotain, eikö?

9

4138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on kaasua

      Tulen liekki on kuumia kaasuja jotka regoivat kemiallisesti, useimmiten hapen kanssa ja vapauttavat näin lämpöenergiaa ja valoa. Valo on, kuten tiedät, atomeista hapettumisreaktion yhteydessä vapautuvia fotoneja. Liekin väri riippuu palavasta aineesta (fotonien aallonpituus) ja seoksen sisältämistä epäpuhtauksista, kuten esim. noki.

      • tätä

        flogistonia.


      • Lukiokemisti

        Vähän tuohon suuntaan sen olen ajatellutkin. Vielä ihmettelen, että miksiköhän liekki tuntuu juuri sellaiselta kuin tuntuu (en tarkoita lämpöä), kun siihen laittaa sormensa? Mikäköhän tässä kaasujen kemiallisessa reaktiossa saa liekin tuntumaan niin omalaatuiselta? Vähän outo kysymys, mutta ehkä ymmärsitte..


      • hemmo
        Lukiokemisti kirjoitti:

        Vähän tuohon suuntaan sen olen ajatellutkin. Vielä ihmettelen, että miksiköhän liekki tuntuu juuri sellaiselta kuin tuntuu (en tarkoita lämpöä), kun siihen laittaa sormensa? Mikäköhän tässä kaasujen kemiallisessa reaktiossa saa liekin tuntumaan niin omalaatuiselta? Vähän outo kysymys, mutta ehkä ymmärsitte..

        Liekin rakenne selittyy liekin ja sen ympäristön välillä olevalla kohtalaisen suurella lämpötilaerolla. Kaasun lämpötila muuttuu todella nopeasti kun mennään liekkiä ympäröivästä ilmasta liekin sisälle. Myös kaasun virtaaminen liekissä ja sen ulkopuolella selittää liekin rakennetta ja samalla myös sitäkin miltä liekki tuntuu.


    • E. asinus

      Palaminen on reaktio, mutta ei ole mitenkään itsestäänselvä tai "filosofinen" kysymys mitä näkyvä liekki on. Ensinnäkin sen koostumus riippuu palavasta aineesta. Vety-happi -liekki on esimerkiksi "puhtaampi" eli koostumukseltaan yksinkertaisempi kuin puu-happi -liekki. Paloreaktion kemia ja reaktiokinetiikka on itseasiassa harvinaisen vaikea kysymys, ja sitä tutkitaan tieteellisesti.

      Puun, kynttilän tai muovin palaessa ensimmäinen asia mitä tapahtuu ei ole palaminen vaan energiaa kuluttava pyrolyysi. Kuumennus aiheuttaa puun kemiallisten aineiden hajoamista toisiksi, kevyemmiksi aineiksi ja toisaalta tuhkan ja hiilen muodostumista. Kevyemmät aineet palavat nopeammin ja nostavat lämpötilaa. Raskaampi noki hehkuu, jolloin liekki saa tyypillisen valkoisesta kellertävänoranssiin vaihtelevan värin.

      Itse palamisreaktio on monivaiheinen - jopa yksinkertaisimmilla hiilivedyillä vaiheita on kymmeniä. Se kulkee radikaalivälituotteiden kautta. Niinpä seoksessa on mukana paitsi lähtöaineita (pyrolyysikaasuja ja hiiltä) ja tuotteita (hiilidioksidia ja -monoksidia, vettä, nokea), myös hyvin lyhytikäisiä happi-, ja palavan aineen radikaaleja. Esimerkiksi ensi töikseen happi muuttuu singlettitilaan ja repii palavasta aineesta vedyn, jolloin syntyy hydroperoksidia (O2H), joka reagoi edelleen ja hajoaa hydroksidiksi (OH), joka on erittäin voimakas hapetin, ja joka siten reagoi edelleen. Reaktio jatkuu kunnes päästään vakaisiin tuotteisiin (H2O, CO2, CO). Tässä ei ole mitään "filosofista", se on ihan vaan kemiaa.

    • Garl.

      -Energian palamisen aiheuttaman lämpösäteilyn ja valon siirtymä vaihe. Vesi on palamistuote.
      Ilman happea ei synny palamista.
      Lämpösäteilyä syntyy ilman happea.

    • Carl.

      Kaikkeus koostuu neljästä alkuaineesta= maa,vesi,ilma ja tuli.
      -Palaminen on yhtymistä happeen.
      Minulle kansakoulussa opetettiin vuonna 1960 näin.
      En ollut erikoisen hyvä oppilas kun ei opetettu laisinkaan sitä asiaa mistä olisin ollut kiinostunut, kuten avaruus. -Lämmön siirtyminen kyllä vähän kiinosti.

    • Anonyymi

      Hypoteettisesti: jos olisi tilanne, että sinulta katkeaa
      kämpästä sähköt ja olet juuri juurrutanut chilin taimet pienen kasvivalon alla ja ne jo iloisesti kasvais. Niin onko liekin valolla, (olettaen ettei lämpö ole ongelma) , kasvattaa kasveja. Eli mitä valoa liekki antaa? Tokikin varmasti palomateriaaleista ja -vaiheista riippuen se eriää, mutta sopiiko liekin valo siis kasville? Minkään liekin? Tää ajatus mut tänne ketjuun toi :D

      • Anonyymi

        Liekki tuottaa ihan "tavallista" valoa. Jos pelkän liekin avulla aiot valaista niin pitää olla hiilipitoinen aine palamassa hieman liian vähäisellä hapella ja tuottamassa nokea, joka sitten liekissä hehkuu. Öljylamppu, nuotio.

        Esimerkkejä: Palava vety tuottaa lähinnä uv-säteilyä eikä liekkiä oikein edes näe jos on muuta valaistusta. Palava nestekaasu tuottaa sinistä valoa kun liekissä on tarpeeksi happea. Vähähappisena palaessaan liekki on keltainen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      315
      5585
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      74
      5119
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4196
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      52
      3861
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      43
      3524
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      107
      3189
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      85
      3072
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      42
      2217
    9. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2148
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      27
      2108
    Aihe