Nykyään ilmeisesti vain kliinisesti kuolleiksi todettuja saadaan syväjäädyttää, esim aivokuolleita potilaita, siinä toivossa, että tulevaisuudessa ruumis saataisiin uudelleen käyntiin.
Kryoniikassa ruumis jäädytetään hitaasti, jotta siitä seuraisi mahdolismman vähän vaurioita. Kysysinkin, että kun vesi jokatapauksessa laajenee jäätyessä, ja mahdollisesti rikkoo solukalvot, niin mitä eroa on tuolla hitaasti ja nopeasti jäädyttämisellä?
Nykyäänkin ongelmana on kuitenkin ilmeisesti se, että ei tiedetä, ainakaan varmaa keinoa, jolla jäädytetty pystyttäisiin palauttamaan henkiin.
Kryoniikassa ruumis jäädytetään hitaasti, jotta siitä seuraisi mahdolismman vähän vaurioita. Kysysinkin, että kun vesi jokatapauksessa laajenee jäätyessä, ja mahdollisesti rikkoo solukalvot, niin mitä eroa on tuolla hitaasti ja nopeasti jäädyttämisellä?
Nykyäänkin ongelmana on kuitenkin ilmeisesti se, että ei tiedetä, ainakaan varmaa keinoa, jolla jäädytetty pystyttäisiin palauttamaan henkiin.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hitaasti jäähdyttämällä pyritään estämään jääkiteiden muodostuminen joka on koko prosessin haitallisin tekijä. Ennen jäähdytystä ihmisesta pumpataan kaikki veri pois ja se korvataan jollain-aineella-jonka-nimeä-en-muista.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Vitrifikaatio
Vaurioita pyritään pienentämään korvaamalla suuri osa solujen sisäisestä ja ulkoisesta vedestä erityisellä pakkasnesteellä. Prosessia kutsutaan vitrifikaatioksi ja tulokset ovat varsin hyviä, ei kuitenkaan täydellisiä. On ilmeistä, että ennenkuin yritetäänkään palauttaa ihmisen tai isomman koe-eläimen elintoimintoja, on odotettava nanoteknisiä soluvaurioiden korvausmenetelmiä. Samoilla menetelmillä voidaan sitten poistaa kuolinsyy, esim syöpä mitokondriovauriot ym.
Tekniikka edistyy lähinnä siirtoelinten taltiointimenetelmänä. Minusta juridisia ongelmia voitaisiin kiertää tekemällä kryotallenuus laivassa kansainvälisellä merialueella. Toisaalta maissa, joissa eutanasiakin on mahdollista, voisi järkevä parantumattomasti sairaan (esim dementiaa sairastavan) säilöntä tulla kyseeseen, kunhan laitos perustettaisiin jonnekin Eurooppan (Sveitsi, Belgia, Hollanti) ja tehtäisiin lakialoite.
koska elimistön korkea sokeripitoisuus estää jääkiteiden yms. haitallisen syntymisen. Se kuuluisa sammakko, joka talvehtii jääkimpaleena, tekee juurikin niin. Ennen talvihorrokseen painumista se nostaa veren ja elimistön sokeripitoisuuden huippuunsa ja antaa sitten kaiken mennä pakkaselle.
http://www.youtube.com/watch?v=Fjr3A_kfspM
Eli sokeritautiset jättävät viikkoa ennen jäädytystä insuliinit ottamatta ja sokerit nousevat huippuunsa. Elimistö ja solut sokeroituvat kunnolla ja sitten vaan syväjäähdytys. Herätyksen toimivuudesta en uskalla antaa mitään takeita, kun ei ole ihmisellä kokeiltu. Terveiltä voidaan leikata haima pois viikkoa ennen (taikka jotenkin estää sen toiminta), niin heilläkin nousee sokerit aivan luonnostaan.
ihmiset eivät tiedä, mihin soppaan ovat itsensä sotkeneet noissa syväjäädytyspuuhissaan.
"ihmiset eivät tiedä,.."
Tiedätkö sinä? Kerro lisää!