intro/ekstroverttiudesta

Ihmiset tavoittelee mielekästä elämää. Omista kokemuksista riippuen määräytyy
tuleeko ihmisestä introvertti vai ekstrovertti, sen pohjalta että kummasta hän saa enemmän irti; kokeeko hän itsensä kanssa vietetyn ajan vai toisten kanssa
vietetyn ajan mielekkäämmäksi tavaksi viettää elämäänsä?
Lisäksi ympäristö voi pakottaa oleskeluun yksin tai seuraelämään vaikka se ei tuntuisikaan mielekkäältä.
Kuitenkin nuorena ihmiset ovat erittäin alttiita ympäristön vaikutteille. Siispä nuorena pakotettu yksinäisyys, vaikkei aluksi olekaan mielekästä niin tulee mielekkääksi, yksinoleskeluksi kun organismi muovautumiskykyisessä nuoruudessa on kykenevä muuttamaan itseään tilanteeseen sopivaksi.
Myöhemmällä iällä ihmiset ovat vakiintuneita ja oman itsensä muuttaminen on erittäin tuskallista, vaikeaa ja saattaa horjuttaa mielenterveyttäkin.
Lapsi ja nuori sopeutuu muuttamalla itseään sopeutumaan ympäristöön. Aikuinen sopeutuu muuttamalla ympäristöä sopeutumaan itseensä.


Onko perhekeskeisemmissä kulttuureissa ekstrovertit prosentuaalisesti yleisempiä? Esimerkiksi eikös mustalaisten kulttuuri ole erittäin perhekeskeinen, onko tutkittu että onko heissä enemmän ekstrovertteja kuin introvertteja verrattuna ei-niin-perhekeskeiseen valtaväestöön?

Muuttaako internetin käytön yleistyminen yleistä valtaväestön intro-ekstroverttien prosentuaalisia osuuksia enemmän introverttiuteen päin? Kärjistääkö internet tätä persoonallisuuksien eroa: ekstrovertit sosialisoituvat entistä tehokkaammin internetin avulla ja introvertit käyttävät entistä enemmän aikaa itsekseen?

4

381

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ole

      introverttiä nähneetkään. Miksi muuten ne mannet aina kaupoissa remuaa kuin olis maailman valtiaita, ei ainakaan vaikuta kovin introvertiltä touhulta.

    • yksi kirjoittelija

      Omat havaintoni asiasta...

      Introvertit sosialisoituvat internetin avulla paremmin ja enemmän kuin IRL. Ekstroverteistä se saa esiin lähinnä pahimmat puolet, koska nekin estot mitä on IRL, katoavat netissä.

    • pöppöpuuha

      Ei se mistään kokemuksista määräydy, vaan on perinnöllinen ominaisuus.

    • JoMN

      vähän vanhaan aiheeseen. Käyn tällä palstalla enää satunnaisesti.

      Oletko lukenut Prof. Liisa Keltinkangas-Järvisen tutkimuksia ihmisen persoonallisuuden luonteesta.

      Olen saanut hänen käsityksistään sen kuvan, että ihmisen persoonallisuus määräytyy enemmän perinnollisistä tekijöistä, kuin ympäristöstä.

      Siis ujo temperamentti on ujo, vaikka se saattaa myöhemmin elämässä muuttaa muotoaan niin, että se ei näy ihmisen käytöksestä kovin selvästi.

      Kun me täällä Suomessa pyrimme matkimaan kaikessa amerikkalaista kulttuuria, on introverttia persoonallisuutta ruvettu pitämään jotenkin sairaaloisena.

      Sitähän se ei ole, vaan se on persoonallisuuden ominaisuus, jota ei tule pyrkiä muuttamaan.

      Itse olen eksrovetti, mutta en pidä sitä hyvänä tai huonona asiana, vaan osana omaa persoonallisuuttani.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      11
      2942
    2. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      46
      1921
    3. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      141
      1703
    4. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      101
      1703
    5. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      76
      1428
    6. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      71
      981
    7. Martina Aitolehti murtui Erikoisjoukoissa Matias Petäistön käsittelyssä - Tästä oli kyse

      Yksi Erikoisjoukot-kauden julkkiskisaajista on yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti. Aitolehti on pärjän
      Tv-sarjat
      11
      898
    8. Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?

      Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä
      Sinkut
      185
      856
    9. Tiedätkö hänen pituuden??

      Et tiedä!!
      Ikävä
      54
      792
    10. Poliisioperaatio

      Pääsiäisenä...... ja sit kahvila suljettu???
      Somero
      17
      764
    Aihe