intro/ekstroverttiudesta

Ihmiset tavoittelee mielekästä elämää. Omista kokemuksista riippuen määräytyy
tuleeko ihmisestä introvertti vai ekstrovertti, sen pohjalta että kummasta hän saa enemmän irti; kokeeko hän itsensä kanssa vietetyn ajan vai toisten kanssa
vietetyn ajan mielekkäämmäksi tavaksi viettää elämäänsä?
Lisäksi ympäristö voi pakottaa oleskeluun yksin tai seuraelämään vaikka se ei tuntuisikaan mielekkäältä.
Kuitenkin nuorena ihmiset ovat erittäin alttiita ympäristön vaikutteille. Siispä nuorena pakotettu yksinäisyys, vaikkei aluksi olekaan mielekästä niin tulee mielekkääksi, yksinoleskeluksi kun organismi muovautumiskykyisessä nuoruudessa on kykenevä muuttamaan itseään tilanteeseen sopivaksi.
Myöhemmällä iällä ihmiset ovat vakiintuneita ja oman itsensä muuttaminen on erittäin tuskallista, vaikeaa ja saattaa horjuttaa mielenterveyttäkin.
Lapsi ja nuori sopeutuu muuttamalla itseään sopeutumaan ympäristöön. Aikuinen sopeutuu muuttamalla ympäristöä sopeutumaan itseensä.


Onko perhekeskeisemmissä kulttuureissa ekstrovertit prosentuaalisesti yleisempiä? Esimerkiksi eikös mustalaisten kulttuuri ole erittäin perhekeskeinen, onko tutkittu että onko heissä enemmän ekstrovertteja kuin introvertteja verrattuna ei-niin-perhekeskeiseen valtaväestöön?

Muuttaako internetin käytön yleistyminen yleistä valtaväestön intro-ekstroverttien prosentuaalisia osuuksia enemmän introverttiuteen päin? Kärjistääkö internet tätä persoonallisuuksien eroa: ekstrovertit sosialisoituvat entistä tehokkaammin internetin avulla ja introvertit käyttävät entistä enemmän aikaa itsekseen?

4

359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ole

      introverttiä nähneetkään. Miksi muuten ne mannet aina kaupoissa remuaa kuin olis maailman valtiaita, ei ainakaan vaikuta kovin introvertiltä touhulta.

    • yksi kirjoittelija

      Omat havaintoni asiasta...

      Introvertit sosialisoituvat internetin avulla paremmin ja enemmän kuin IRL. Ekstroverteistä se saa esiin lähinnä pahimmat puolet, koska nekin estot mitä on IRL, katoavat netissä.

    • pöppöpuuha

      Ei se mistään kokemuksista määräydy, vaan on perinnöllinen ominaisuus.

    • JoMN

      vähän vanhaan aiheeseen. Käyn tällä palstalla enää satunnaisesti.

      Oletko lukenut Prof. Liisa Keltinkangas-Järvisen tutkimuksia ihmisen persoonallisuuden luonteesta.

      Olen saanut hänen käsityksistään sen kuvan, että ihmisen persoonallisuus määräytyy enemmän perinnollisistä tekijöistä, kuin ympäristöstä.

      Siis ujo temperamentti on ujo, vaikka se saattaa myöhemmin elämässä muuttaa muotoaan niin, että se ei näy ihmisen käytöksestä kovin selvästi.

      Kun me täällä Suomessa pyrimme matkimaan kaikessa amerikkalaista kulttuuria, on introverttia persoonallisuutta ruvettu pitämään jotenkin sairaaloisena.

      Sitähän se ei ole, vaan se on persoonallisuuden ominaisuus, jota ei tule pyrkiä muuttamaan.

      Itse olen eksrovetti, mutta en pidä sitä hyvänä tai huonona asiana, vaan osana omaa persoonallisuuttani.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      432
      3644
    2. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      117
      2692
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      3
      2411
    4. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      42
      2259
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      16
      2192
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      23
      2039
    7. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      194
      1627
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      49
      1574
    9. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      75
      1559
    10. Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne

      niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,
      Ikävä
      54
      1455
    Aihe