4-TUNTINEN PITKÄ LENKKI

Onko maratonharjoittelussa 4-tuntinen pitkä lenkki liikaa, jos nopeus on vain 8 km/h eli 7,5 min/km. Matkaksi siis tulisi n. 32 km.
71752
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kyllä sitä yksittäisen nelituntisen lenkin voi juosta mutta ei mielellään kovin usein koska moinen kuluttaa enemmän kuin antaa.

Itse juoksen korkeintaan 3,5tuntisia lenkkejä ja todella harvoin, silloinkin on tarkoituksena vain kokeilla kuinka pitkältä maratonin tavoiteaika tuntuu.

Älä juokse liian usein mutta jos maratonin tavoiteaikasi on jossain neljän tunnin paikeilla ja olet treenaamassa ensimmäiseen maratooniisi niin voi olla hyvä idea kokeilla kuinka pitkä aika neljä tuntia liikkeessä on.

Äänestä
  • Kyllä se kolmen tunnin lenkkikin riittää. Neljä tuntia on niin pitkä lenkki, että siitä palautuminen vie liian pitkän aikaa.

    Itse juoksin maratonin alle 4 h, pitkät lenkit olivat useimmiten 2,5 tuntia, sekä yksi 3 h lenkki.

    Äänestä

  • riittää kirjoitti:

    Kyllä se kolmen tunnin lenkkikin riittää. Neljä tuntia on niin pitkä lenkki, että siitä palautuminen vie liian pitkän aikaa.

    Itse juoksin maratonin alle 4 h, pitkät lenkit olivat useimmiten 2,5 tuntia, sekä yksi 3 h lenkki.

    Itse olen juoskennellut samankaltaisia lenkkejä viime kesänä, ja samalla vauhdilla, ei se nyt niin kamalaa kulutusta aiheuta ja extrapitkää palautumisaikaa vaadi. Anna mennä vaan. Minä ainakin sain varmuutta noista lenkeistä omille pitemmille matkoille.

    Äänestä

Minun mielestä 4-tuntinen on turhan pitkä lenkki. Miksi ottaa turha riski saada rasitusvamma. Myös palautuminen ylipitkästä lenkistä voi kestää turhan kauan ja häiritä harjoittelua.

Äänestä
  • mistäs se rasitusvamma siihen nyt yht'äkkiä pukkais jos kerran maratooniin voi polttaa 5-6 tuntiakin? Been there, done that, eikä niistä sen kummempia ongelmia tullut. Siis viiden tunnin juoksusta.

    Useammalle maratonille olen juossut pohjiksi 30 km lenkin ilman mitään ongelmia. Kaikki ei ole kolmen tunnin miehiä...

    Äänestä

koko elämän aikana täällä ja mara menee 3,5-tuntiin. Itse pidän 2,5 tuntia riittävän pitkänä lenkkinä. Aika jumiin ja kipeäksi silläkin itsensä jo saa.

Äänestä

Pauli Kiuru vältteli itse juoksemasta yli 1,5 h lenkkejä aktiivi aikanaan säästääkseen jalkojaan ja lajina oli kumminkin triathlonin ironman matkat (u 3,8 p 180 j 42,2)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


+++++++++++++++++++ kirjoitti:

Onko maratonharjoittelussa 4-tuntinen pitkä lenkki liikaa, jos nopeus on vain 8 km/h eli 7,5 min/km. Matkaksi siis tulisi n. 32 km.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu