The Edge of Evolution

Philosopher

Suosittelen ostamaan Michael Behen kirjan nimeltä The Edge of Evolution. Kirjoitustyyli ei vaadi juuri minkäänlaisia editietoja biotieteistä, se on suunnattu laajalle yleisölle. Tavoitteena on esittää mihin evoluutio pystyy (esimerkkien kautta) ja mihin se ei pysty (todennäköisyys tapahtumalla on mitättömän pieni). Amazonista voipi saada kohtuullisen halvalla koska euro on niin vahva dollariin nähden.

5

420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varoitus kaikille

      Kaikille vielä selvitettäköön, että kyseessä on moneen kertaan Irreducible Complexity -hölynpölynsä takia nöyryytetyksi tulleen ID-kreationismin nokkamiehen laatimaa perussukankuluttajille suunnattua epätieteellistä propagandaa - ei tiedettä. Mitään tieteellistä mies ei olekaan tainnut aiheesta julkaista.

      • teijoster

        Behe eroaa valtavirrasta siten että hän on kyseenalaistanut tieteen valtavirran ajattelua. Esim. yksinkertaistumaton monimutkaisuus. Eikö tällaista tulisi sallia? Onko evo"tiede" liian heikko kestääkseen sen että näitäkin argumentteja kerrottaisiin tavalliselle kansalle. Hän lienee ID ja ID:nkin näkemykset muuttuu uuden tiedon valossa. Näinhän evotieteenkin sanotaan toimivan.


    • ...

      testing

    • tarkoituksenmukaista

      Behen kirjoitukset on todettu ajoittuvan 1500-luvulle eli hän on teesinsä perustuu keskiaikaisiin oletuksiin. Suosittelen Emboa perseen pyyhkimiseen.

    • Älkääs nyt

      Ei nyt lytätä Beheä ihan kokonaan. Hän on kuitenkin ID leirissä niitä harvoja, jotka uskovat niin vahvasti olevansa oikeassa, että yrittää tosissaan todistaa ID-aatettaan tieteellisin menetelmin turvautumatta vääristelyyn, valehteluun tai äärimmäisen valikoivaan havaintojen yhdistelyyn.

      Eihän ID:n muotoilu tieteelliseksi teoriaksi tässäkään kirjassa onnistu, mutta ero näihin valehtelija-väärentäjä-fundamentalisteihin on iso. Miehen yritys on vilpitön.

      Esimerkiksi tuossa otsikon mukaisessa kirjassa Behe toteaa, että ei ole epäilystäkään siitä etteikö kaikki eläimet olisi biologisia sukulaisia. Ihmisen ja simpanssin sukulaisuudesta hän esittää ainakin minulle uusia todisteita (rikkoutunut hemoglobiinigeeni).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      167
      12601
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      152
      5446
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4710
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      149
      3679
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2778
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      120
      1935
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      110
      1696
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      364
      1617
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      107
      1533
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1471
    Aihe