Koska ledien hinta on sillä mallilla että ne syrjäyttää muut lamput?
Koskas ledit tulee?
-------
4342
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Valovirtahalogeenien kantoihin on jo saatavana led -lamppuja. Hinnat ovat muutaman euron kipale.
Ongelmat ovat:
- valoteho, pimeäksi vetää
- valo on kylmän kalseaa
Samaan kantaan on saatavana myös ns. energiansäästölamppuja, näillä ongelmat taasen ovat siinä, ettei kaikkia niitä voi käyttää himmentimen kanssa. Himmennettävät taas ovat aika hintavia. Himmennin toimii tehopuolijohteella ( TRIAC / tyristori ), joka säätöteholla pätkii vaihtovirran siniaallosta osan pois. Tästä ei loisteputki tykkää, en ole kokeillut, mutta luulisin että koko lamppu pimenee tai sitten valo värisee verkkojännitten tahdissa.
Tavallisia halogeeneja saa muistaakseni noin 20 W teholla. Jos käyttää näitä himmennettyinä, teho per lamppu on muutama watti.
Meillä on tavallisia halogeeneja, jotka ovat aina himmennettyinä. Valo on pehmeää ja sävyltään miellyttävää. Käytännössä samaan ei pääse noilla energiansäästölampuilla.
Kun otetaan lamppujen koko elinkaari huomioon, led-lamput ovat halvimpia käyttää.
Kaikkiin sovelluksiin Led-valot eivät vielä käy, esimerkiksi suurta huonetta on vaikea valaista pelkästään yhdellä led-valolla. Ledit ovat omiaan spotteina.
Ledeissä tapahtuu kaikista valaisintyypeistä eniten kehitystä, suorastaan räjähdysmäistä edistystä.
http://hubpages.com/hub/Will_LED_Lightbulbs_Outshine_CFLs__Incandescent
Ostin noin vuosi sitten led-lampun CU-10 kantaiseen spottiin. Hinta oli kympin luokkaa eikä valoteho todellakaan häikäissyt.
Vaihdonkin takaisn tavallisen 35 watin halogeenin.
Kaipa noissakin kehitys kehittyy.
Sen verran mitä maailmala kulkiessani on tietoja tarttunut, on vimma suuri saadaa leddit yhtä tehokkaaksi kuin hehkulamput. Tehokaita polttimoja olen tavannut yli 20€ hinnalla, mutta sehän on epäreaalinen hinnoittelu.
Kehitys on kuitenkin nopea ja leddin oikea läpimurto odotetaan tapahtuvan n. viiden vuoden sisällä. Tiedän yhden tienpätkän (ulkomailla) olevan koeratana, kun kunta ja tekninen korkeakoulu ovat yhdessä virittäneet projektin. Kaipa Suomen tv:ssä esillä olleet lamput ovat siellä.