Helsinki city runista?

Jännittää...

Olen osallistumassa ensimmäistä kertaa Helsinki city runille 10.5. Olisi muutamia kysymyksiä.

Haetaanko juoksunumero edellisenä päivänä kisatoimistolta ja tarvitseeko olla mitään mukana sitä hakiessa esim. kuitti että on maksanut osalllistumismaksun?

Tuleeko mulle kotiin postissa vielä jokin lähtölupa?

Riittääkö matkan aikana jos juo vain huoltopisteillä sen mitä tarjotaan vai kannaattaako ottaa myös omaa juomaa mukaan? (kokemuksia?)

Entä löytyykö huoltopisteiltä tai reitin varrelta wc:t ja tarvitseeko yleensäkkään juoksun aikana käydä wc:ssä?

Onko risteyksissä selkeät ohjeet ettei eksy reitiltä?(tiedän tyhmäkysymys, mutta kysynpähän kuitenkin) ja onko selkeästi opastettu missä vaihdetaan vaatteet, mihin ne voi jättää säilytykseen ja mihin paikkaan pitää asettua ennen lähtöä? (tyhmä kysymys myöskin)

6

737

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • corredor

      Juoksunumeron saa vielä samanakin päivänä kisatoimistosta, mukaan tarvitset lähtöluvan, joka tulee sulle postitse ennen juoksua. Kannattaa varata aikaa kun menee hakemaan juoksunumeroa, ennen kisatoimistoa on kaikenlaisia myyntipisteitä, lopulta kaikkein perimmäisenä on luukut, josta saa kilpailunumerot.

      Reitit on selkeästi merkattu, ei siellä eksymään pääse. WC:t löytyy juomapisteiltä, jos niissä tarvii käydä. Ehkä helpompi pitää vähän omaa juomaa mukana, niin ei pakosti joudu pysähtymään jokaisen juomapisteen ruuhkaan, mutta kyllä huoltopisteidenkin juomilla pärjää.

    • Make1966

      Kysymykset olivat hyviä eivätkä yhtään tyhmiä. Ei siellä tosiaan eksymään pääse. Haluaisin vielä sanoa reitistä, että ainakin minä tykkään siitä kovasti. Pahoja nousuja ei ole, katseltavaa riittää mukavasti. Ja huolto on pelannut hyvin. Ainoa miinus tulee viime vuoden törkeännäköisestä paidasta. En ottaisi omaa juomaa mukaan, turhaa painoa vaan. Vessoista en kyllä osaa sanoa, kun ei 21 km matkalla kerkiä tulla vielä hätä:)
      Minä olen jättänyt vaatteet aina stadionin penkille. Kaikki arvokkaat systeemit kannattaa jättää kotiin.

      • Taas mukana

        Olen osallistunut muistaakseni neljä kertaa ja joka kerta on sattunut hyvin lämmin ilma. Reitin ensimmäinen puolisko (eli noin 10 kilsaa) on kaupunkijuoksua asfaltilla. Ainakin itselläni oli hyvä olla pieni juomapullo mukana, koska ensimmäinen juomapiste ei ole ihan heti ja koska puita ei ole juuri auringon varjona, itseäni janottaa alussa kovasti, vaikken normaalisti hirveästi juoksulenkeillä juokaan.

        Sen sijaan reitin toinen puolisko on Pikku Huopalahden maisemissa ja Keskuspuistossa juoksua - etenkin Pikku Huopalahden kohdalla voi joskus käydä kova vastatuuli. Alusta on pehmeää hiekkatietä kuten myös Keskuspuistossa, eikä siellä enää ole niin kuuma, kun ovat puut varjoina.

        Erittäin hyvä reitti ja jalkaystävällinen!


    • 7 vuoden kokemuksella

      Haetaanko juoksunumero edellisenä päivänä kisatoimistolta ja tarvitseeko olla mitään mukana sitä hakiessa esim. kuitti että on maksanut osalllistumismaksun?

      - voi hakea edellisenä päivänä tai lähtöpäivänä klo 13 mennessä. Välttämättä et tarvitse mukaan mitään vaan numeron ja muut tarpeet saa ihan omalla nimelläkin. Juoksunumerosi voi tarkistaa paikan päälläkin, materiaalithan jaetaan numeroiden mukaisissa pisteissä (siis esim. 2500-3000 tietystä jonosta). Toki hyvä kaiken varalta olla mukana esim. postitettu lähtölupa tai maksukuitti.

      Tuleeko mulle kotiin postissa vielä jokin lähtölupa?

      - joo tulee mutta kuten sanoin numeron saa käytännössä ilmmankin (postihan ei aina löydä perille...)

      Riittääkö matkan aikana jos juo vain huoltopisteillä sen mitä tarjotaan vai kannaattaako ottaa myös omaa juomaa mukaan? (kokemuksia?)

      - riittää hyvin. Eri asia on sitten jos vatsasi ei siedä Gatoradea...

      Entä löytyykö huoltopisteiltä tai reitin varrelta wc:t ja tarvitseeko yleensäkkään juoksun aikana käydä wc:ssä?

      - löytyy vessoja (katso reittikartta). Yleinen perusvirhe on että juodaan melkein lähtöön asti, tällöin voi tulla tarvetta wc-käynnille juoksun aikana. Lopeta siis juominen 2 tuntia ennen starttia ja käy vessassa ennen lähtöä (huom ruuhkaa 0-30 min ennen lähtöä). Juoksun aikana nestettä haihtuu 0,5-1 l tunnissa...

      Onko risteyksissä selkeät ohjeet ettei eksy reitiltä?(tiedän tyhmäkysymys, mutta kysynpähän kuitenkin) ja onko selkeästi opastettu missä vaihdetaan vaatteet, mihin ne voi jättää säilytykseen ja mihin paikkaan pitää asettua ennen lähtöä? (tyhmä kysymys myöskin)

      - reittimerkinnät on suht selkeät ja porukkaa on niin paljon että muita siinä tulee seurattua joka tapauksessa. Stadionilla opasteet ei ole aina olleet selkeät mutta varustesäilytys on perinteisesti ollut takasuoran katsomossa ja pukutilat saman katsomon takaosassa. Lähtöpaikka löytyy helpoiten kun seuraa ihmismassan liikehdintää ennen lähtöä :)

      Mukavaa juoksua ! Itsekin mukana jo vuodesta 2001...

      • mukana...

        ...ensimmäistä kertaa ja kysyisin vielä sellaista,että kun juoksunumerolla pääsee stadikalle suihkuun/uimaan,niin onko siellä hirveä ruuhka?


    • Teppo

      jos osallistuisit töölönlahti blackjackiin..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4188
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3163
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1348
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      929
    6. 134
      921
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe