Te psykoanalyysissa käyvät/käyneet, miten olette maksaneet analyysin? Nimittäin aika hintavaa...
Oletteko hyötyneet paljon analyysista?
Psykoanalyysista
4
352
Vastaukset
- yksityisellä....
kunta maksaa eikä siitä puolihullusta psykologista pääse eroon. Mitään hyötyä ei ole. Uhkailee pakkohoidolla, jos en käy siellä istumassa. Neljä suotta ole istunut siellä neljä kertaa viikossa ja pää on mennyt entistä enemmän sekaisin.
- panique70
terapian itse. Tämän mahdollistaa työkykyisyyteni, eli palkallanihan minä sen maksan, säästän sitten jossain muussa.
Olen, olen hyötynyt suunnattomasti. - armis
Olen hyötynyt psykoanalyysistä erittäin paljon. Koen, että persoonani on muuttunut sulkeutuneesta avoimeksi. Kykenen rakentavaan vuorovaikutukseen ihmisten kanssa. Tarpeeton alemmuudentunne on lähes poissa. Haluni auttaa ihmisiä on lisääntynyt. Analyysini ei ollut kallista, en ole ollut freudilaisessa analyysissä.
- analysoitava
Olen käynyt nyt yli kaksi vuotta psykoanalyysissa. Olen kokenut sen erittäin hyödylliseksi, koska oma oloni on parantunut huomattavasti, enkä koe enää olevani vakavasti masentunut, kuten olin analyysin aloittaessani, vaikka toimintakykyni ei täysin olekaan vielä palautunut.
Miten sitten olen analyysin maksanut. No, ensinnäkin olen saanut kelalta tukea kahdelle ensimmäiselle vuodelle kahdelle viikkokerralle, ja kolmannelle vuodelle yhdelle viikkokerralle. Lisäksi analyytikkoni ei veloita minulta normaalitaksaa noista itse maksettavaksi jäävistä kerroista, koska en niin paljon pystyisi maksamaan. Hän on vielä koulutuksessa oleva analyytikko. Silti jäljelle jäävä summakin on minulle opiskelijana paljon. Sen takia en nyt opiskelekaan, vaan käyn kokopäivätöissä, jotta pystyisin maksamaan analyysini. (Toinen syy on myös se, että en koe vielä pystyväni opiskelemaan.). Äitini auttaa minua myös rahallisesti silloin kun voi.
Olen kuitenkin sitä mieltä, että analyysi on kaiken sen vaivan ja rahan arvoinen, niin paljon se on minua auttanut, ja uskon että tulee vielä auttamaankin. Toki on hyvin henkilökohtaista, kenelle se sopii, ja kenelle ei.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 724757
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h724634Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1112977Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv762883Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p222226Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.592015Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska161707- 321513
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1121399- 1851298