Psykoanalyysista

--------

Te psykoanalyysissa käyvät/käyneet, miten olette maksaneet analyysin? Nimittäin aika hintavaa...
Oletteko hyötyneet paljon analyysista?

4

334

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksityisellä....

      kunta maksaa eikä siitä puolihullusta psykologista pääse eroon. Mitään hyötyä ei ole. Uhkailee pakkohoidolla, jos en käy siellä istumassa. Neljä suotta ole istunut siellä neljä kertaa viikossa ja pää on mennyt entistä enemmän sekaisin.

    • panique70

      terapian itse. Tämän mahdollistaa työkykyisyyteni, eli palkallanihan minä sen maksan, säästän sitten jossain muussa.
      Olen, olen hyötynyt suunnattomasti.

    • armis

      Olen hyötynyt psykoanalyysistä erittäin paljon. Koen, että persoonani on muuttunut sulkeutuneesta avoimeksi. Kykenen rakentavaan vuorovaikutukseen ihmisten kanssa. Tarpeeton alemmuudentunne on lähes poissa. Haluni auttaa ihmisiä on lisääntynyt. Analyysini ei ollut kallista, en ole ollut freudilaisessa analyysissä.

    • analysoitava

      Olen käynyt nyt yli kaksi vuotta psykoanalyysissa. Olen kokenut sen erittäin hyödylliseksi, koska oma oloni on parantunut huomattavasti, enkä koe enää olevani vakavasti masentunut, kuten olin analyysin aloittaessani, vaikka toimintakykyni ei täysin olekaan vielä palautunut.

      Miten sitten olen analyysin maksanut. No, ensinnäkin olen saanut kelalta tukea kahdelle ensimmäiselle vuodelle kahdelle viikkokerralle, ja kolmannelle vuodelle yhdelle viikkokerralle. Lisäksi analyytikkoni ei veloita minulta normaalitaksaa noista itse maksettavaksi jäävistä kerroista, koska en niin paljon pystyisi maksamaan. Hän on vielä koulutuksessa oleva analyytikko. Silti jäljelle jäävä summakin on minulle opiskelijana paljon. Sen takia en nyt opiskelekaan, vaan käyn kokopäivätöissä, jotta pystyisin maksamaan analyysini. (Toinen syy on myös se, että en koe vielä pystyväni opiskelemaan.). Äitini auttaa minua myös rahallisesti silloin kun voi.

      Olen kuitenkin sitä mieltä, että analyysi on kaiken sen vaivan ja rahan arvoinen, niin paljon se on minua auttanut, ja uskon että tulee vielä auttamaankin. Toki on hyvin henkilökohtaista, kenelle se sopii, ja kenelle ei.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      650
      7964
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2254
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      232
      2161
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      1725
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1237
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1231
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1123
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      841
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      776
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      742
    Aihe