Sulaako ikirouta?

Horst_Stacheldraht

Todennäköisesti ei, sillä tällä palstalla on ilmeisesti kaikki muut vaihtoehdot kuin CO2 ilmastonlämpenemisen syynä kielletty. Muutenhan siitä olisi jo keskusteltu. Siispä metaanikaasuakaan ei joudu vahingossakaan ilmakehään Siperian tundralla ikiroudan sulamisesta. Metaania liikkuu vain ja ainoastaan maakaasuputkissa kohti Saksaa, Valkovenäjää ja Ukrainaa, paitsi talvisin, kun on tuotantokatkoksia ja suuri omatarve kovilla pakkasilla. Näin se on.

Mitähän tälle maisemalle on oikein tapahtunut?

http://maps.google.com/maps?ll=63.276095,36.497978&z=12&t=h&hl=en

Onko se täysin luonnollisessa tilassa, vai onko mahdollisesti hurjasti kaavittu turvetta pois soilta? Vai olisko tässä näkyvissä sulamisveden jättämiä virtausjälkiä? Eikös täältä pitäisi löytyä jossain sen ikiroudan? Alueella näkyy myös kivoja pyöreitä pikku lampareita, uusia sulavesilammikoita vai ihan tavallisia lampia?

3

433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paikalla käynyt

      ihan luonnontilaista maisemaa. Ikiroutaa ei ole tuolla alueella.

    • metaanikaasuun asti

      En lukenu ku metaani kaasuun asti, koska en jaksa lukee mitää turhaa.
      Taidan olla aika vaikuttava tekiä ilmaston muutokseen, sillä päästelen metaani kaasua joka päivä, valitettavasti pierua ei saa pidättää eikä näköjään saa päästääkkään.

      Turhaan sitä ilmaston muutosta pistää kauemmaks joka tapauksessa se on jo väistämätön vaikka kaikki autot tuhottais, eikä tuu ikävä mitään talvee hyvä vaa jos ei sada lunta ja on talvellakin pelkkää plussa kelejä.

    • J.-C.Aqfaq

      Saksalaisillahan on aika vähäisessä määrin kokemusta olemisesta Venäjän maaperällä, joka näkyy ehkä hieman tässä avauksessa.. :)

      No, turhat vittuilut sikseen ja siirrytään asialliseen vittuiluun. Siperia sijaitsee Suomesta katsoen Ural-vuoriston takana, Venäjän alueella. Koko Venäjä ei ole Siperiaa, kuten ei ole tuo Horstin osoittama aluekaan. Kun puhutaan Siperian ikiroudan sulamisesta, niin ensiksi katseet kannattaisi suunnata Karjalan sijasta sinne Siperiaan (http://fi.wikipedia.org/wiki/Siperia).

      Voisin melko hyvällä syyllä olettaa, että Siperian soiden sulamista tutkivilla tiedemiehillä on parempiakin työkaluja käytössä soiden tutkimiseen kuin Horstilla käytössä oleva Google Maps. Uskoisin jopa että useat tutkijat ovat itse käyneet paikanpäällä tutkimassa niitä soita ennenkuin ovat kirjoittaneet artikkeleita oman alansa tieteellisiin julkaisuihin. Tavallisesti tieteellisten artikkelien kirjoittajilta odotetaan tietämystä aiheesta. Suomi24:ssä kirjoittajilta ei edellytetä mitään, se kannattaa lukijoiden pitää mielessä.

      Täällä joku satunnainen kaveri katsoo satunnaista satelliittikuvaa satunnaisesta paikasta Venäjältä ja sen avulla pyrkii kai todistamaan, tyyliin:
      "Siispä metaanikaasuakaan ei joudu vahingossakaan ilmakehään Siperian tundralla ikiroudan sulamisesta. Metaania liikkuu vain ja ainoastaan maakaasuputkissa kohti Saksaa, Valkovenäjää ja Ukrainaa, paitsi talvisin, kun on tuotantokatkoksia ja suuri omatarve kovilla pakkasilla. Näin se on."
      ...ööh?!

      -miten helkutissa tämä liittyy ilmastonmuutokseen?
      -mitä tämä kertoo palstalla esiintyvien denialistien keskustelun tasosta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3402
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3222
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      2850
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      46
      2579
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1973
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1525
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1340
    10. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      39
      1321
    Aihe