neuvoja

aloittelijalle

moi!eli ajateltiin aloittaa tyttären kanssa suunnistus paikallisen seuran kuntorasteilla.mitä sinne pitää ottaa mukaan vai pitääkö mitään?onko kompassi pakollinen?entä emit?mikäs se taas olikaan?tyttärellä on kyllä kokemusta suunnistuksesta koulussa,itsellä ei niinkään..kuulin kyllä et siellä voi mennä pareittainkin jos haluaa..ja haluan!!kertokaa vähän kokemuksistanne.kiitos!

4

1247

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • S. uunnistaja

      Emitiä ei kannata ostaa heti ensimmäisenä (hinta viidenkympin kieppeillä), vaan sen voi lainata/vuokrata järjestäjiltä. Joissakin paikoissa saa lainaksi ilmaiseksi, joissakin otetaan euron vuokra (lapset ilmaiseksi). Aloittakaa joltakin helpolta radalta D tai C, taidoista riippuen. D-radalla ei kompassia tarvita.

      • vastauksesta

        ei muuta kun metsään mennään..ja toivotaan tästä kivaa uutta harrastusta..


      • Kuula Hukkanen
        vastauksesta kirjoitti:

        ei muuta kun metsään mennään..ja toivotaan tästä kivaa uutta harrastusta..

        Jos ette sattuneet vielä tätä rastia löytämään, niin täältä löytyy kaikenlaista hyödyllistä ja "virallistakin" tietoa.
        http://www.suunnistus.fi/


      • jokainen saa
        Kuula Hukkanen kirjoitti:

        Jos ette sattuneet vielä tätä rastia löytämään, niin täältä löytyy kaikenlaista hyödyllistä ja "virallistakin" tietoa.
        http://www.suunnistus.fi/

        mennä kuten itse haluaa. Jotkut sienestävätkin samalla. Ei kannata hämmentyä aktiivisuunnistajien vaatteista tms, he ymmärtävät kyllä kaikentasoisia harrastajia.

        Emitiä ei välttämättä tarvitse, mutta yleensä väliajat tulevat nettiin, josta on kiva verrata omaa suoritusta eri rastinväleillä muihin. Kannattaa siis lainata/vuokrata. Kompassia ei helpoilla radoilla välttämättä tarbitse, mutta jos sattuu eksymään, on sen avulla helpompi osata pois. C-rata on kyllä yleensä niin helppo, ettei kovin pahasti voi eksyä.

        Tervetuloa mukaan! Ja muistakaa, että kaikki ovat aloittaneet joskus itsekin:) Vaikeaa se on muillekin! Mutta hauskaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      264
      2404
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      71
      2383
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1568
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      43
      1406
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1329
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1029
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe