Ostin eilen sitä, vahingossa. Tarkoitin ostaa kookos-sellaista. Olin kuullut, että kookosöljy ei muutu vahingolliseksi kuumennettunakaan.
Tein popcornia, käytin aika paljon öljyä. Syötyäni oli epämukava olo. Oli kuin maha olisi ollut seinustettu jollain rasvakerroksella. Onko pähkinäöljy haitallista, tiedättekö?
pähkinäöljy
11
4571
Vastaukset
Mitäköhän olet ostanut: pähkinäöljyä vai kookospähkinäöljyä? Ja mitä olet aikonut ostaa?
Pähkinäöjy tehdään pähkinöistä: saksan-, maa-, hassel- tai muista pähkinöistä. Se on varsin voimakkaan, pähkinäisen makuista ja käytetään oikeastaan ainoastaan salaatteihin, joihin halutaan pähkinän makua - makuöljyä. Ei siis juurikaan paistamiseen eikä ainakaan popcornin tekoon - popeista tulisi pähkinäöljyllä varsin hintaviakin.
Kookospähkinäöljy ja kookosrasva ovat taas paistamiseen ja juuri uppopaistamiseen sopivia öljyjä. Kookospähkinäöljy katsotaan nykyään myös terveysvaikutteiseksi öljyksi: Omega-7 rashappojen vuoksi.- ap.
Oivalsin vasta kotona tehneeni virheen. Kookosöljy on siitä hyvää, että se tekee elimistön emäksisemmäksi, ei happamaksi, kuten rasvat useimmiten. Ja se kestää kuumentamista.
Ei tämä maapähkinäöljy pahanmakuista ole. Muistelen vaan, että luin jostain, ettei se ole kovin terveellistä. En muista, mistä sen luin, ja mitä harmia sen piti muka aiheuttaa. Joka tapauksessa, en taida käyttää sitä. Ostan kookosöljyä, jos jostain löydän. ap. kirjoitti:
Oivalsin vasta kotona tehneeni virheen. Kookosöljy on siitä hyvää, että se tekee elimistön emäksisemmäksi, ei happamaksi, kuten rasvat useimmiten. Ja se kestää kuumentamista.
Ei tämä maapähkinäöljy pahanmakuista ole. Muistelen vaan, että luin jostain, ettei se ole kovin terveellistä. En muista, mistä sen luin, ja mitä harmia sen piti muka aiheuttaa. Joka tapauksessa, en taida käyttää sitä. Ostan kookosöljyä, jos jostain löydän.Pähkinäöljy pilaaantuu helpolla. Olen jostain lukenut, että pilaantuessaan se siihen muodostuu jotain toksiinia, siis haitallista ainetta.
Käytä hyvä aine pois nopeasti- pähkylä
http://en.wikipedia.org/wiki/Peanut_oil
Maapähkinäöljyä käytetään kiinalaisessa ja aasialaisessa keittiössä nimenomaan vokkaamiseen, kun kestää niin hyvin kuumuutta. Sesamöljyä käytetaan mausteena, kun se ei kestä kuumennusta niin hyvin. - Pähkylä
pähkylä kirjoitti:
http://en.wikipedia.org/wiki/Peanut_oil
Maapähkinäöljyä käytetään kiinalaisessa ja aasialaisessa keittiössä nimenomaan vokkaamiseen, kun kestää niin hyvin kuumuutta. Sesamöljyä käytetaan mausteena, kun se ei kestä kuumennusta niin hyvin.Niin siis eihän sesam kyllä pähkinä ole;);) Tsori sekoiluni.
pähkylä kirjoitti:
http://en.wikipedia.org/wiki/Peanut_oil
Maapähkinäöljyä käytetään kiinalaisessa ja aasialaisessa keittiössä nimenomaan vokkaamiseen, kun kestää niin hyvin kuumuutta. Sesamöljyä käytetaan mausteena, kun se ei kestä kuumennusta niin hyvin.Totta on - ja siellä se on vielä kai halpaakin. Mutta länsimaisessa ruoanlaitossa lähinnä makuöljynä salaateissa ja vain joskus kuumiin ruokiin.
Maapähkinäöljy käykin varmaan hyvin aasialaisiin, maustetumpiin wokkiruokiin makunsa puolesta.- vanha kokki
crudo kirjoitti:
Totta on - ja siellä se on vielä kai halpaakin. Mutta länsimaisessa ruoanlaitossa lähinnä makuöljynä salaateissa ja vain joskus kuumiin ruokiin.
Maapähkinäöljy käykin varmaan hyvin aasialaisiin, maustetumpiin wokkiruokiin makunsa puolesta.Aikoinaan mainio kokki ja leipurimestari Juhani Linkosuo Tampereen kaupungista, hankki maapähkinäöljyä nimenomaa ranskalaisten paistoa varten. Ei ollut huonoa.
- eiseniinhelppooole
ap. kirjoitti:
Oivalsin vasta kotona tehneeni virheen. Kookosöljy on siitä hyvää, että se tekee elimistön emäksisemmäksi, ei happamaksi, kuten rasvat useimmiten. Ja se kestää kuumentamista.
Ei tämä maapähkinäöljy pahanmakuista ole. Muistelen vaan, että luin jostain, ettei se ole kovin terveellistä. En muista, mistä sen luin, ja mitä harmia sen piti muka aiheuttaa. Joka tapauksessa, en taida käyttää sitä. Ostan kookosöljyä, jos jostain löydän.Ei se niin epäterveellistäkään ole kun sitä on käytetty aasialaisessa keittiössä jo pitkään. Lisää tietoa esim. http://www.nettiet.fi/teemat/ruoka/art1964-Nain-valitset-ruokaoljyn.html.
Yleensä kiinalaisen ruokafilosofian mukaan elimistön pitäisi olla enemmän hapan kuten heidän ruokien runsaasta etikan käytöstä voisi myös päätellä. Esim. SARS-epidemian aikaan viinietikoiden kulutus kasvoi Kiinassa huippuunsa.
Epämiellyttävä olo saattoi johtua elimistösi herkkyydellä herne- ja pähkinäkasveihin, joihin maapähkinäkin kuuluu soijan ohella.
Käytä vastaisuudessa mietoja rypsi- tai auringonkukkaöljyjä popcornin tekoon - unohda kookosöljy - se on täyttä kovaa rasvaa, joka hyydyttää sun paisuvaisen.
Tosin kuumentaminen voi muuttaa rasvan koostumuksen, jolloin terveellisestä voikin tulla epäterveellistä - ainakin uudelleen lämmitettynä.
- öljytön
Missä myydään maapähkinäöljy? Citymarketistä ei ainakaan löydy.
- maapähkinäöljy
Kauppojen valikoimat vaihtelevat, vaikea sanoa. Ainakin Lidlissä on aasialaisilla viikoilla usein myös maapähkinäöljyä. Sitä löytynee myös etnisistä kaupoista. Muistelen nähneeni sitä Prismassakin.
- pähkinät
Kookosöljyissä kannattaa olla tarkka, että ostaa nimenomaan kylmäpuristettua kookosöljyä, jota myydään luontaistuotekaupoissa ja esim. Ruohonjuuressa. Ruokakaupassa myytävä kookosrasva on epäterveellistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1423497Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",42493Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/852196Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1381850- 1291812
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee281729- 1381395
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1131339"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551196Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1591111