Työskentelen työkaverini kanssa samassa työhuoneessa. Kun teemme projektia, niin ennen pitkää työkaverilla palaa päreet kun jokin odottamaton ongelma ilmenee. Itselleni tulee sitten helposti omantunnon tuskia, että olenko minä kenties aiheuttanut tuon ongelman johon hän hermostuu. Miten menetellä tällaisessa tilanteessa, kun ei oikein uskalla mennä sanomaan sanaakaan?? Tämä henkilö on kokeneempi kun minä, niin myös siksi jätän neuvomiset väliin.
työkaveri polttaa päreensä
7
2488
Vastaukset
- Kokemusta on.
Se on parempi että työkaveri päästää höyryt ulos, kun jäisi hautomaan negatiivisia asioita.
Hoida asiasi niin, ettet aiheuta hänelle ongelmia, niin silloin voit olla varma, että sinussa ei ole vika.
Kun kerran samassa työhuoneessa työskentelette, on kohteliasta olla samaa mieltä kun työkaveri. Eli voit osoittaa empatiaa ja "kirota" samoja asioita, joita hänkin manaa suuttuessaan. Hänen pahaa oloansa helpottaa, jos joku tukee häntä ja on samaa mieltä.- hankala tilanne
En väitä, että olisin rauhan aatteen henkilö, mutta se turhasta kiroaminen tuntuu tyhmältä. Etenkin jos itse en koe olevani osallinen hänen ongelmaansa. En myöskään tykkää filmaamisesta, joten sekin tuntuu vaikealta.
- kiromisen kuuntelu on kauheaa
hankala tilanne kirjoitti:
En väitä, että olisin rauhan aatteen henkilö, mutta se turhasta kiroaminen tuntuu tyhmältä. Etenkin jos itse en koe olevani osallinen hänen ongelmaansa. En myöskään tykkää filmaamisesta, joten sekin tuntuu vaikealta.
Sopisiko, että sanoisit, että sinun ei tarvitse kuunnella mutta ymmärrän kyllä, että sinua korpeaa, Menen kahville, tule hakemaan, kun olet paremmalla päällä?
- hankala tilanne
kiromisen kuuntelu on kauheaa kirjoitti:
Sopisiko, että sanoisit, että sinun ei tarvitse kuunnella mutta ymmärrän kyllä, että sinua korpeaa, Menen kahville, tule hakemaan, kun olet paremmalla päällä?
Voisi ehkä toimiakkin. Tosin tämä on sen verran pieni työyhteisö, että ehdotuksesi voisi esittää vielä hienotunteisemmin. Muuten saa vihat niskoilleen.
- Michael...
Aina kun poikakaverinsa kanssa menee huonosti niin kaikki työt häiriintyy ja sysää mulle lisää hommia. Mä en tahdo olla sen henk koht ongelmien ratkaisija.
- Ei enää jaksa
Minulla sama ongelma. En jaksaisi enää kuunnella kiroamista ja möykkäämistä. Työpaikan vaihto on käynyt mielessä. Ei kai töitä tarvitse niin vakavasti ottaa, että pitää hermonsa menettää?
- Avaa suusi!
Suomessa ihmiset saavat käyttäytyä kuinka huonosti tahansa eikä kukaan vaivaudu sanomaan asiasta ko henkilölle, joten siksi jotkut käyttäytyvät huonosti.
Tämän sanoi ulkomailta syntyisin oleva puolisoni. Hän sanoo suoraan tuollaisessa tilanteessa, mutta ystävällisesti ettei ole mukavaa kuulla/katsella huonoa käytöstä. Tulos: ihmiset hänen kanssaan ovat alkaneet kiinnittämään huomiota käyttäytymiseensä.
Hän sanoi omassa kotimaassaan ihmisten reagoivan välittömästi huonoon käytökseen.
Mutta me nöyrät suomalaiset olemme aina ja iankaikkisesti hiljaa. Sitä kaikenlaiset röyhkimykset sitten käyttävät hyväkseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku504154Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt351959Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531346- 1541232
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti421024- 192992
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.229976- 80947
- 55820
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm122815