epäillyt pakkolunastamisen onnistumista ja merkitystä. Hän muun muassa tukeutui Stora Enson itsensä muutama vuosi sitten teettämään selvitykseen, joka todistaa tehtaan kansantaloudellisen tärkeyden koko Itä-Lapin alueelle. Ilman tehdasta seutukunta olisi kolmannesta köyhempi.
-Kukaan ei voi osoittaa, että olemme vaatimassa lunastuslupaa kevein perustein, hän sanoi.
-Kukaan ei voi osoittaa, että olemme vaatimassa lunastuslupaa kevein perustein, hän sanoi.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Pakkolunastus ei toteudu, sanoi Timo mitä tahansa sillä asiasta päättää Suomen hallitus ja sen mielipide on tullut asian suhteen selväksi.
Laki on se joka määrää!
Niinpä ja perustuslaissa turvataan omistusoikeus. Olisi kannattanut konsultoida vähän isompia laintuntijoita kuin H. Nivala! Tai ehkä oikeasti tiedetäänkin, ettei lunastus onnistu. Saadaanpa kuitenkin julkisuutta. Yhtään työpaikkaa ei ole pelastettu, paikka ehkä saadaan yhdelle työpaikka EU-parlamenttiin ja toiselle eduskuntaan. Se on massaliikkeen todellinen tavoite!
on epäkelpo. Lunastus koskee lopetettua tehdasaluetta sekä kiinteistöjä.
Kemijärven kaupungin rahat eivät riitä lunastamaan aluetta. Uskokaa jo. Eikä lupaa edes tule. Herätkää hyvät ihmiset todellisuuteen.