käsiä? vatsaa?
kiinteyttääkö uinti
jutta.
54261
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
sellaiset 10km viikossa vssijuoksua kiinteyttää ja pudotta pinoa pari kiloa
joo kyllä uinti kiinteyttää siinä missä muukin liikunta. tietysti määrän täytyy olla riittävä. itse uin noin kolme kertaa viikossa, 2-3 km kerralla. kiinteenä pysyy helposti, vaikka söis melkein mitä tahansa - toki en juurikaan syö karkkia, sipsejä ym esmes pikaruokaa. toki lisäksi tulee vietettyä aikaa salilla kerran vkossa.
Enpä ole nähnyt hallilla kiinteitä uimareita muita kuin niitä uimavalmennuksessa olevia nuoria skidejä. Vanhemmat minä mukaan lukien on järjestään enemmän tai vähemmän läskejä.
Uinti ei siis sovi laihoille. Se on havaintoni. Se on totuus.
t Arska
Totta: uimahallissa vain nuoret kilpurit on kiinteitä. Aikuiset kuntouimarit on tuhdimpaa tekoa, läski eristää ja pitää lämpimänä vedessä
;-) Vielä tuhdimpaa meno on vesijuoksuradalla ja tukevinta näyttää olevan vesijumppassa.
Voihan tietysti olla että porukat olisivat plösömpiä ilman uimista. Joka tapauksessa liikunnalla, ihan kaikelle, on muita hyviä vaikutuksia elimistöön ja psyykkeeseen. Sitä paitsi uiminen on kivaa.
Aloittelen tässä kolmatta viikkoa uintikuuria, n. 17-18 km /vk. Pari kiloo on lähteny jo vaikka en miteskään ponttooni oo ollu aikasemminkaan. Hartioissa tuntuu että lihakset kasvaa ja käsissäkin kiinteytyy. Paljon vaan uintia ja eri tempolla, paljon rauhallisesti ja välillä kovaa!
Teen paljon tietokone hommia ja nyt kun on paljo uinu oikeella tekniikalla hartiat ja niska ei oo läheskään niin kipeet kuin aikaisemmin. Myös mielikin virkistyy (ainakin kun saa rauhassa omalla radalla uida).
Uinnin jälkeen on vaan kova nälkä joten kannattaa varoa kauppaan menoa!!!