Illalla tein nakkisopan joka nukkumaan mennessä ei ollut jäähtynyt ja sitten unohtui pöydälle yöksi..
Uskaltaakohan sitä enää syödä jos kuumentaa kunnolla?
Siinä meni vikat sapuskat=(
Uskaltaakohan sitä enää syödä jos kuumentaa kunnolla?
Siinä meni vikat sapuskat=(
Vastaukset 7
Vanhimmat
Minä söisin. Itselleni on käynyt joskus samoin.
Jos ruoka näyttää ja tuoksuu normaalilta kuumennuksen jälkeen, niin siitä vain.
Eihän se tiukkojen hygieniasääntöjen mukaista ole, mutta ei se tapa ja ainakaan itselläni ei aiheuttanut minkäänlaisia vaivoja.
kyllä minä ainakin suuhuni laittaisin,voi olla jopa parempaa.
Älä huoli onhan ne ennenkin ruuat notkunut pöydällä pitkin päivää, ja ovat kummasti maistuneet.
Mutta tämän päivän ihmiset pelkää jo haistella oven raosta ulkoilmaa.
Ja söin lihakeittoni saamatta edes pieniä vatsavaivoja saati ruokamyrkytystä.Voit ihan huoletta syödä nakkikeittosi,älä vain heitä sitä pois!
...jopa ihan tarkoituksella valmistamani ruoan vaan pöydälle jäähtymään yön ajaksi, jos se vielä nukkumaan mennessäni on lämmintä.
Ruoka olisi tietenkin kaikenlaisten bakteerien kasvun kannalta suositeltavaa jäähdyttää mahdollisimman nopeasti (eli laittamalla välittömästi kylmään). Kuitenkin lämpimän ruoan laittaminen jääkaappiin nostaa koko jääkaapin lämpötilaa, joka taas altistaa kaikki jääkaapissa olevat elintarvikkeet (varsinkin pilaantumisherkemmät tuotteet) pilaantumiselle.
Eli kyllä minä ainakin ihan surutta jätän nakkisopan tai muun ei niin pilaantumisherkän ruoan pöydälle odottamaan, ja pidän muut elintarvikkeet lämpötilaltaan oikeanlaisessa jääkaapissa. Ei kannata olla hysteerinen ruoan säilyvyyden kanssa; kyllä sen ihan varmasti aistinvaraisesti huomaa jos elintarvike on syömäkelvoton!
että kaikki ovat kupsahtaneet jotka ovat syöneet edellisenä päivänä keitettyä tai laitettu ruokaa.
Ja erityisen tosi, stadin kundikin on paska jäykkänä
kun tuli skruudattua eilen keittämääni lenkkimakkaraa, oli jäänyt keittokomeron pöydälle sinappihunnun alle, et sillei hei. Keljuttaa kaikkia
mun ihailijoitani, jos nyt lähtee kokkien kokista
henki, et sille hei.
murheissasi viime yönä moni tuleva TEPPO sai alkunsa ja ensi yönä ennätys paranee kun on viikonvaihde.