Philosophit osaavat selittää maailman ainakin kymmenellä toistensa suhteen vastakohtaisella ja toisensa poissulkevalla tavalla -pilvipäiten ja ilman- mutta harva heistä osaa vaihtaa palanutta kattolamppua tai ilmata lämpöpatteria. Mutta tärkeintähän on, että "mä siis niinku koen".
Eivät osaa vaihtaa kattolamppua,
philosophit.
11517
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
öljyjä autoon tai pölynimurin pussia - oletan!
Täällä pitää olla erilaisia ihmisiä, kunnioitan molempia, siis niitä jotka hallitsevat teorian, mutta myös niitä jotka hallitsevat käytännön.
Sitten kun törmäsin mieheen joka hallitsi molemmat kiitettävästi, koin itseni riittämättömäksi.
Tasoja on joka lähtöön ei kannata irvistellä,
ehkä et ole perehtynyt ihmisiin tarpeeksi syvällisesti.
Äly ja viisaus ovat samassa päässä harvinaisuuksia,
Jos aivot joutuu työskentelemään hyvin vaikeissa asioissa, ja sitten pitäisikin ryhtyä yksinkertaiseen työhön tämä voi estyä. Mutta ihminen joka ei ole yhtäkään vaikeaa asiaa suorittanut niin jättäköön viisaat ja lahjakkaat rauhaan ja vaihtakoon lamput nöyrästi itse. Näin on sluut solut.
Mut lampunvaihtajat ei osaa selittää maailmaa edes kymmenellä toistensa suhteen vastakohtaisella ja toisensa poissulkevalla tavalla -pilvipäiten tai ilman.
selittääkään? Sen sijaan lampun- ja renkaanvaihto ovat vähintään kaksi kertaa vuodessa tarpeen.
Elämämme ei kaadu mihinkään, jos filosofit (nevanlinnat ja saariset yms.) katoavat, mutta ilman auton-, sähkö- ja putkiasentajia tai kaupankassoja tai hoitureita emme tule toimeen. Jopa niitä dilpoomi-insinöörejä tarvitaan enemmän kuin esasaarisia!
teikäläisen maailmassa varmaan tarvitakaan mielestäsi. Mutta jos ei tässä maailmassa olisi filosofoitu niin
Niin tarkoitat että lampunvaihtajat eivät tule toimeen. Filosofille tämä ei tuota ongelmaa, hän on valmis kuolemaan, vaikka heti, ilman ongelmia.
tyskinpa meillä mitään lamppuja tai sähköä olisikaan jos ei filosofointia olisi maailmassa ollut. Tuskin olis edes kaupunkeja ja ihmisetkin jo kadonneet.
Suomeen tulee innovaatioyliopisto, siis joku poliitikko on saanut innovaation ja haluaa itselleen hautamuistomerkin (jollekin se voi olla pyramidi ja toiselle musta teksti viinapullon kyljessä). Tämä muistomerkki vaan maksaa veronmaksajille noin ensi alkuun tuollaiset puoli miljardia. Arvio on tientenkin alakanttiin. Riippuu varmaan siitä mitä mahdolliset sponsorit ovat valmiit siihen sijoittamaan.
Löytyisikö tuolle suomenkielistä vastinetta, esim. "hoksausuniverstas". Siellä tiedetään kaikki sellunkeitosta kännyköiden koodaamiseen ja vieläpä kännykänkuorien muotoiluun. Noiden valmistus tapahtuu tietenkin Transilvaniassa ja Kiinassa.
Mutta ei ole ketään, joka kysyisi "miksi?" Filosofeja tarvitaan ehkä selittämään, miksi kiinalainen kaivosmies ei tule toimeen ilman Nokian kännykkää.
Kaikkia asioita on mahdotonta opiskella 75-85 vuoden aikana ja täytyyhän sitä olla välillä muutakin elämää. Minkä takia ihmiset ostavat tai ylipäätänsä tarvitsevat toisten ihmisten tietämystä ja osaamista? Kaikkea voi opiskella, mutta kaikkia ei voi oppia.
jotka heistä eivät osaa jotta osaisivat neuvoa
kaltaisiasi olemaan kirjoittamatta yleistäviä
mielipiteitä, joita syntyy lähtökohtaisesti
vain "yksioikoisilta" kirjoittajilta, eikös
vain ? ilmaa tietämättäsi käyttäjä, maan mullan
antimia pureksiva, tai eihän sinusta tiedä..
keksivät käyttää taskulamppua.
Filosofiasta ei ole paljoakaan apua ellei sitä solvella johonkin. Ainakin se voi lisätä vaihtoehtoisten ratkaisujen keksimistä ja syventää omaa ajattelua. Joillekin ajattelu on mielenkiintoinen harrastus. Ei kaikki ihmiset jaksa harrastaa ralliautoilua tms.