Miten pilates

sopii

selkäleikatulle. Olen vastikään ollut selkäleikkauksessa, jossa minulta poistettiin lannerangasta välilevynpullistuma. Vielä ei ole kuntoilulupaa, mutta ajattelin, että kunhan lupa tulee, niin rupeen pitämään lihaskunnostani parempaa huolta. Olisiko pilates hyvä laji mulle?

2

2027

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MR4

      Mä luulen että toi pilates olisi loistava juttu sun selällesi. Auttaa vahvistamaan keskivartalon lihaksia ja sitä kautta tuke selkää. Mun selkä ongelman ovat kadonneet pilateksen myötä.

    • sanoisin että

      se ois hyvä laji sinulle. Kunhan kuuntelet omaa kehoasi ja helpotat liikkeitä heti kun selässä tuntuu kipua. Omista kokemuksistani voin sanoa että kun pilateksen aloittaa, se käy todella paljon alkuun juuri selkään ja niskaan, koska liikkeet ovat uusia ja harjoitettavat lihasryhnär niitä vähemmän harjoitettvaia. Joten neuvoisin, että ota alussa tosi rauhallisesti äläkä revi liikaa. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      35
      10519
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      124
      10099
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      21
      7911
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6304
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      30
      4862
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      54
      4669
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      114
      4021
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      123
      3381
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      62
      3097
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      217
      3016
    Aihe