Oonko ihan väärässä vai onko sellainen sattunut joskus 60-luvun loppu tahi 70-luvulla.Kuulin tälläisen väittämän.Mahtaako pitää paikkaansa??Vanhempi väki varmaan tietää??
Taksimiehen tappo kemijärvellä??
13
2884
Vastaukset
- koulukyydissä kulkenut
kyllä se oli joskus 70 luvun puolivälin paikkeilla, kun joku ulkopaikkakuntalainen hullu ampui viattoman työtäänhoitavan ihmisen. meitä lapsia tuo silloin kovasti järkytti, kun meitäkin kuljettanut mukava mies oli poissa..
- muistan sen tapauksen..
juu muistan sen tapauksen kans..traaginen juttu kaikenkaikkiaan!!
- Junskut
Osaisko joku kertoa pääpiirteittäin tarinan kulun.Onhan tuo kemijärveläistä rikoshistoriaa joka "tavallaan" on mielenkiintoinen tapaus.t.Juniori.
- 50veeee
Yks Ivalon kahjohan se oli,nuorimies opiskeliko jossain amiksessa,pölli aseen Sallan kyttikseltä ja ajatti tämän uhrinsa (muuten viimisen päälle hiljainen ja mukava taksimies)Misin tienhaaraan ,josa surmasi ja jatkoi matkaansa ja pakomatka päättyi Misin asemalle lastaussiltalentoon.
- 39v
50veeee kirjoitti:
Yks Ivalon kahjohan se oli,nuorimies opiskeliko jossain amiksessa,pölli aseen Sallan kyttikseltä ja ajatti tämän uhrinsa (muuten viimisen päälle hiljainen ja mukava taksimies)Misin tienhaaraan ,josa surmasi ja jatkoi matkaansa ja pakomatka päättyi Misin asemalle lastaussiltalentoon.
Naapurin taksinkuljettaja K. ajeli Vauxhall VX:llä. Iän ja miessukupuolen mukainen muisto tämä.
- voisolla
39v kirjoitti:
Naapurin taksinkuljettaja K. ajeli Vauxhall VX:llä. Iän ja miessukupuolen mukainen muisto tämä.
Olitko 7 vai 8 vuotias silloin?
- Anonyymi
voisolla kirjoitti:
Olitko 7 vai 8 vuotias silloin?
Aika lailla 8v
- Anonyymi
Onhan vissiin tuoreempikin ampuminen tapahtunut. Uhri jäi onneksi eloon. Muistaako kukaan tätä. Taksi oli kuulemma paikallinen ja paikallinen ilmeisesti myöskin?
- Anonyymi
Joku japsiloota oli räjähtänyt sai siinä osumaa?
- Anonyymi
En muista varmaan olisko ollut muutama vuosi jälkeen .
Ainaski Ämmälän Jussi riehui hirvikiväärikö ois ollut Kemijärven keskustan alueella .
Hiljaiseksi meni kujat.
Ei varmuutta oliko se Väntäsen taksi steissillä vai jossain kekustan alueella mutta muistojen mukaan laukaus oven läpi lonkkavaurio ainaskin - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En muista varmaan olisko ollut muutama vuosi jälkeen .
Ainaski Ämmälän Jussi riehui hirvikiväärikö ois ollut Kemijärven keskustan alueella .
Hiljaiseksi meni kujat.
Ei varmuutta oliko se Väntäsen taksi steissillä vai jossain kekustan alueella mutta muistojen mukaan laukaus oven läpi lonkkavaurio ainaskinJuu. Ampuja on ollut Ämmälä ja luodista saanut Väntänen taksimies. Muuta kuten aikaa paikkaa jne minun tarina ei kerro.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu. Ampuja on ollut Ämmälä ja luodista saanut Väntänen taksimies. Muuta kuten aikaa paikkaa jne minun tarina ei kerro.
Ei osunu lonkkaan, vaan lapaluuhun, ehti väistää onneksi. Tämä tapaus oli 70-luvun alkuvuotena.
- Anonyymi
Muistuu mieleen.
Tais olla 1977 vuosluku. Ivalon perältä kotoisin ollut Hanhiniemi oisko ollut peräti ammattikoululainen.
Jotenkin muistan , että olis varastanut käsiaseen ilmeisesti Sallan poliisiasemalta.
Ajatti sitten Kemijärven taksin puoliväliin Rovaniemeä Misin tienhaaraan ja ampui taksimies Kasurisen Teuvo ja ajoi Misin asemalle auton ja hyppyri lastaussillalta stoppas raitelle
Auto paloim takaluukku ainoa palosta selvinnyt.
Käytiin nuorena miehenä juuri kortin saaneena ihan paikanpäällä uteliaisuuttaa.
Sitä eny muista jättikö se kaheli ammutun siihen Misin ristaukseen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1956818- 1592006
- 1131668
- 511370
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️551218Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢491083Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu991045Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?6967Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan251934- 41909