Suomennan omin sanoin (ja käsityksin) viimeisimmän tiedeuutisen:
V.1994-95 suomalainen Aimo Sillanpää teki maailmanhistoriaa, eka
kerran ihminen pystyi ennustamaan Linnunradan ulkopuolisen kosmisen
ilmiön etukäteen (ennusti jo aiemmin ja tuolloin havaittiin),
Kvasaaripari OJ287 purkautui ennustetusti muutaman kk tarkkuudella,
purkausten sykli on 12 vuotta. (Nämä purkaukset tapahtuivat oikeasti
3.5 miljardia vuotta sitten koska kohde on niin kaukana ollut).
Nyt uusimman 2007 purkauksen(parikin) hän taas Tuorlan työryhmässä
Marko Valtosen johtamana pystyi ennustamaan purkauksen oikein parin
päivän tarkkuudella ja se tapahtui 13.9.2007. Tämän ennusteen
osuminen varmisti seuraavat asiat:
-Einsteinin yleinen suhteellisuusteoria varmentui(taas).
Nimittäin jos suhteellisuusteoria ei toimisi tuolla niin olisi
purkaus tapahtunut 20 päivää myöhemmin.
-Mustien aukkojen olemassaolo varmentui viimeistään nyt.
Toinen aukoista on 18 000 miljoonan auringon massainen hirviö ja
pienempi on "vain" 100 miljoonan auringon massainen, joiden
kiertoaika on noin 12 vuotta toistensa ympäri. Niin pieneen tilaan
ei mahdu noin paljon aurinkoja, joten käytännössä niiden on oltava
mustia aukkoja. Valo tulee kertymäkiekoista ja purkaukset posahtaa
kun pienempi aukko lävistää isomman kertymäkiekon..
Yl. suhteellisuusteorian mukaan meidän Merkuriuksemme elliptinen
ratakäyrä kiertää (prekessoi) 43"/vuosisata eli n. 1/33000 astetta
kierroksella, mutta tuon kosmisen etäisyyden päässä olevan mustan
aukon rata kierto on miljoonakertainen, 39 astetta per kierros.
t. MrKAT
http://www.ursa.fi/blogit/ta/index.php?title=einsteinin_suhteellisuusteoria_sai_lisav&more=1&c=1&tb=1&pb=1
http://www.yleradio1.fi/tiede/tiedeuutiset/id15465.shtml
Tässä Tuorlan vanhempi uutisläpyskä joka kertoo tekn.tiedot
tarkemmin, mm. ratakäyräkuva:
http://www.astro.utu.fi/news/061020a.shtml
Einstein ja mustat aukot varmistuivat
3
412
Vastaukset
- Skeptikko....
Jos kaveri lähtökohtaisesti tietää, että syklin pitää olla kutakuinkin jotain, niin vääntelee hän kaavojaan niin kauan, että niistä syntyy kutakuinkin oikea vastaus. Se mitä sitten enää tuossa vaiheessa todistetaan, on useinkin lievästi sanottuna kysymysmerkki.
Olen nähnyt useitakin enemmän taikka vähemmän vääriä laskentamenetelmiä, joilla saadaan kuitenkin oikea lopputulos. Katsos, kun matematiikka on siitä ihmeellinen apuväline.
En kyllä enää uskoisi paljoa mihinkään ennenkuin selkeitä todisteita on olemassa.- sitten varmaankin
"Jos kaveri lähtökohtaisesti tietää, että syklin pitää olla kutakuinkin jotain, niin vääntelee hän kaavojaan niin kauan, että niistä syntyy kutakuinkin oikea vastaus. Se mitä sitten enää tuossa vaiheessa todistetaan, on useinkin lievästi sanottuna kysymysmerkki."
pystyt todistamaan, että hän on noin "väännellyt kaavojaan"?
Jos et, niin sitten sinun kommenttisi voidaan todeta aiheettomaksi ja hyödyttömäksi. - kflk4klk4
sitten varmaankin kirjoitti:
"Jos kaveri lähtökohtaisesti tietää, että syklin pitää olla kutakuinkin jotain, niin vääntelee hän kaavojaan niin kauan, että niistä syntyy kutakuinkin oikea vastaus. Se mitä sitten enää tuossa vaiheessa todistetaan, on useinkin lievästi sanottuna kysymysmerkki."
pystyt todistamaan, että hän on noin "väännellyt kaavojaan"?
Jos et, niin sitten sinun kommenttisi voidaan todeta aiheettomaksi ja hyödyttömäksi.On maallikkona helppo epäillä onko laskut oikein ja harhaanjohtavia - hyvä näinkin sillä kyllä niihin kriittisesti pitää tutustuakin.
Varmaan meitä huomattavasti viisaammat hemmot laskelmat tarkistaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754537Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1063781Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423473Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1201050
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.131963- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837