pakastetusta vehnäorasmehusta...myydään 24 palan pakkauksissa luontaistuotekaupoissa. Onko se yhtä tehokasta kuin itsekasvatetusta vehnäoraasta tehtyä (mikä takuuvarmasti tuoretta).
Onko kukaan kokeillut sitä kaupasta ostettuna?
Onko kellään
3
1191
Vastaukset
- ehkä mahdollisesti
että onko entsyymit tallella vielä pakastamisen jälkeen? luulisin kyllä olevan, olen jossain joskus lukenut, että ainoastaan kuumentaminen tuhoaa entsyymit. Kaikki muu ravintoaine on joka tapauksessa pakastamisenkin jälkeen tallella.
- jollain tapaa
miedompaa. Vuosia sitten harrastin vehnäoraan kasvattamista ja puristin siitä mehua. Se oli niin voimakasta, että jos liikaa kerralla naukkaili tuli siitä lievästi paha olo.
Ohjeena olikin, että aloittaa vain ruokalusikallisella ja lisää sitä jahka elimistö tottunut. Tämä pakastettu versio tuntuu vetisemmältä kyllä, ja tietty herää epäilys onko se laimennettua. - satu08
jollain tapaa kirjoitti:
miedompaa. Vuosia sitten harrastin vehnäoraan kasvattamista ja puristin siitä mehua. Se oli niin voimakasta, että jos liikaa kerralla naukkaili tuli siitä lievästi paha olo.
Ohjeena olikin, että aloittaa vain ruokalusikallisella ja lisää sitä jahka elimistö tottunut. Tämä pakastettu versio tuntuu vetisemmältä kyllä, ja tietty herää epäilys onko se laimennettua.Olen ollutkolme kertaa raskaana ja rautavalmisteet ei tehonneet huonoon hemoglobiiniin. Pieni määrä tuoretta orasmehua, noin rkl päivässä paransi veriarvot heti. Kuivatulla ja pakastetulla orasmehulla ei ollut minkäänlaista vaikutusta. En tiedä mistä johtuu, mutta ei ne olleet yhtä hyviä kuin tuore..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla572774Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "362399SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past911621Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.851295Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,301109Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o155821Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m80724Ei ole vaikea päättää kumpi
Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.52676Ymmärrätkö jo nyt, että
Vetäytyminen ei kannattanut? Asioista pitäis puhua rauhassa hyvässä hengessä eikä lakasta maton alle. Yhdeltä ihanalt44650- 43635