Perheeni ostaa aina viikonlopuksi karkkia ja olen miettinyt, mitä itse voisin ostaa karkin tilalle, kun sen myös pitäisi olla jotain "laihduttavaa" ja hyvää. Sitten löysin kaupan jogurttihyllyltä eriläisia viilejä. Jos ei tavalliset viilit kelpaa (mun ainakin pitää laitta niihin puoli desiä sokeria, että ne maistuis joltakin) niin kokeilepa Valion ruusunmarja viiliä (löytyy myös muita makuja)! Siinä on vain 1% rasvaa ja maku on aivan ihana. Nykyään pystyy paljon helpommin taistelemaan karkin himoa vastaan, kun muut ympärilläni alkavat herkuttelemaan.
En kyllä ole mikään laihdutus expertti, mutta sen voin taata, että on tämä terveellisempää kuin karkki!
En kyllä ole mikään laihdutus expertti, mutta sen voin taata, että on tämä terveellisempää kuin karkki!
Vastaukset 3
Vanhimmat
ja/tai makeutusaineiden ja lisäaineiden määrän? Voi olla terveellisempää kuin karkki, koska saahan viilistä sentään vitamiineja ja kivennäisiä. Terveellisestä vaihtoehdosta se jää kuitenkin vielä aika kauaksi.
http://www.valio.fi/portal/page/portal/Valio/Tuotteet_ja_Uutuudet/Tuoteryhma/Tuote?productId=4002&tuory=1896
"Viilin sisältämä hiilihydraatti (11 g/100 g) koostuu sakkaroosista (6 g/100 g) sekä maidon ja marjojen luontaisista sokereista (5 g/100 g)."
-> Eli edes siihen pohjalla olevaan hilloon ei ole mitenkään kamalasti lisätty makeutusaineita.
Kaloreita näyttäisi olevan 65kcal/100g, eli 200 gramman viilissä 130kcal. Eli jos syö karkkipussillisen tilalta viilin, niin on huomattavasti terveellisempää!
Kaiken ei aina tarvitse olla kaloritonta. Ei toisten herkutellessa paljon ilahduta vaikkapa juoda vettä... Kyllä nuo viilit ovat oikein hyviä välipaloja, ja jos ne vielä tyydyttävät makeanhimon, niin mikäpä sen parempi!
terveellisiä ovat! Turha sanoa, että "jää terveelisimmistä kauaksi". Kohta ei saisi syödä enää yhtään mitään, jos hakee aina kaikkein terveellisintä ja sokerittominta ja rasvattominta. Lisäainemömmöt pois ruokavaliosta!