Mikä on verotuspolitiikka, jos siirrän pokeri rahani moneybookersin kautta tililleni. Mistä verottaja tietää miltä sivustolta olen voittoni saanut? Täytyykö säilyttää nettikuitit siirroista, että voi tarvittaessa todistaa voittojen olevan peräisin sivustolta, josta ei veroa Suomeen tarvitse maksaa?
Verotus
6
657
Vastaukset
- Salainen_Agentti
Ei verottaja sitä tiedäään, vaan se on sinun velvollisuutesi esittää kysyttäessä uskottavat selvitykset voittojen alkuperästä. Jos ne eivät verottajalle kelpaa, niin pääset tutustumaan käsitteeseen "arvioverotus". Valittaa voi, mutta veropottisi kasvaa korkoa korolle koko valitusajan.
- fasdfgfd
Jos tulo on kerran verotettavaa, niin eikö silloin tapiot pitäisi saada tulonhankkimisvähennyksiin?
- Salainen_Agentti
fasdfgfd kirjoitti:
Jos tulo on kerran verotettavaa, niin eikö silloin tapiot pitäisi saada tulonhankkimisvähennyksiin?
Näinhän se periaatteessa menee, mutta käytännössä taitaa olla niin, että saat korkeintaan vähentää turnausvoitosta sen kyseisen turnauksen osallistumismaksun, jos sitäkään. Asiasta ei kuitenkaan taida olla ensimmäistäkään ennakkopäätöstä, joten tämä on pelkkää spekulointia.
EU alueen saitilla voitot on verottomia.
Myös EU:n ulkopuolisten saittien pienimmistä voitoista on turha maksaa veroa.
Vain suuremista voitoista EU:n ulkopuolelta kannattaa maksaa verot jos ostaa voitolilla vaikka asunnon.
Verottajalla ei ole oikeutta tutkia kenenkään pankkitilejä.- pkr1
Jos haluat pimittää isomman summan, osta koko rahalla osakkeita ja elä osingoilla, pikkuhiljaa voit myydä osakkeita pois, ei pitäisi olla mitään vastaanväittämisiä.
- Hrt303
pkr1 kirjoitti:
Jos haluat pimittää isomman summan, osta koko rahalla osakkeita ja elä osingoilla, pikkuhiljaa voit myydä osakkeita pois, ei pitäisi olla mitään vastaanväittämisiä.
Jos elät tuilla, et halua minkäänlaiseen "kuulusteluun" rahoista, ohjaa rahat säästötilille, ei ne ole ennenkään sieltä osannut etsiä ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 275434
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333603Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533512Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu263397Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1242996Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod322727Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint212409Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1202380MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142205- 412142