Hei. Mistäs olette ostaneet vauvallenne ensimmäiset ruokailuvälineet? Ensilusikoita löytyy tuhottomasti, mutta lautasia ja kahvallisia mukeja ei tunnu olevan missään. En halua nokkamukilla juottaa, vaan opettaa suoraan tavis mukiin, mutta olisihan se kiva, että vauva saisi kiinni siitä itse. Mitään kivoja lautasiakaan en ole nähnyt. Varmasti sitten ruokailun edetessä lapsestakin on mukavampi syödä, jos lautasella näkyy jotain mukavaa.
Kiitoksia.
vauvan ruokailuun välineet?
2
462
Vastaukset
- mun mielestä
Mun mielestä niitä on näkynyt ihan joka marketissa. Posliiniset (muumit ja muut) lautasosastolla ja muoviset lastentarvikkeiden vieressä.
Posliinilautanen kivalla kuvalla vois olla mukava. Muovisista en oikeen oo perustanu, kun tuntuu koirankupilta. Posliinimukit on pirun painavia, eli muovinen oltava, jotta lapsi jaksaa sen itsekin nostaa.
Meillä ei oo ensilusikoita tms. ollaan käytetty ihan tavan kaffelusikkaa. Sitten kun alkaa opetella pitämään omassa kädessä haarukkaa, ajattelin ostaa sopivan kokoiset välineet. - ja omat mukit
Meillä on käytössä tällaset "lasit" (muovia)
http://www.heirol.fi/img/product.php?id=1230
Tyttö on 8kk ja saa lasista hyvän otteen, kun siinä on tuo "kuminen" osa. Imetän, eli pääosan nesteestä saa äidinmaidosta, mutta aterioiden kanssa tarjotaan tilkka vettä. Ajateltiin, että ihan turha tässä vaiheessa opettaa tuttipullolle ja kun ei ole tarvis saada suuria määriä juotavaa mukista (kun ei korvikkeita tarvita), niin voi varsin hyvin opetella suoraan tuollaisella tavallisella mukilla :)
Lusikkoina käytetään pääasiassa tavallisia pikkulusikoita. Sitten kun otetaan haarukat ja veitset käyttöön, niin tarkoitus on hankkia omat aterimet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l3942842Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata762239Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.1121785Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f1921499- 771472
- 271447
- 1091445
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva191323- 801287
Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois401256