Mysi Lahtisen tomaattikeitto?

soris

Olen yrittänyt jo pitkään löytää tämän aivan ihanan keiton reseptin. Muistan hämärästi että tomaatit käsiteltiin sitruunalla ennen keittämistä ja että lipstikka maustoi keiton. Tietäisikö joku minua fiksumpi reseptiä?

8

4855

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Poro Tallinnasta

      Mysi Lahtinen: Intohimot hellallani (Tammi, 2002)

      "Tomaattikeitto

      1 kg kypsiä tomaatteja
      1/2 dl sitruunamehua
      1 tl suolaa
      1/2 dl öljyä
      nokare voita
      2 sipulia
      3 valkosipulinkynttä
      1 tl valkopippuria
      1,5 l kasvislientä
      1/2 dl persiljasilppua
      1/2 dl lipstikkasilppua
      3 rkl vehnäjauhoja
      2 dl paksua kermaa
      smetanaa silmäksi

      Silppua tomaatit kulhoon. Kaada sitruunamehu joukkoon ja lisää suola sekä sokeri. Anna tomaattien mehustua puolisen tuntia.

      Kuumenna paksupohjaisessa keittokattilassa öljy ja voi. Lisää silputut sipulit ja hetken kuluttua pilkotut valkosipulinkynnet. Paista sipulit kuultaviksi.

      Kaada tomaatit liemineen pataan ja sekoita sipulipaistokseen. Mausta valkopippurilla, lisää kuuma kasvisliemi sekä persilja- ja lipstikkasilput.

      Keittele keitonalkua kannen alla hiljalleen tunnin ajan. Siivilöi keitto. Painele kaikki hyvät ainekset tarkkaan siivilän läpi.

      Suurusta keitto vesitilkkaan sekoitetuilla vehnäjauhoilla. Lisää puolet kermasta ja kypsennä keittoa vielä avoimessa kattilassa hiljaisella tulella puoli tuntia. Sekoittele ahkerasti pohjia myöten silloin tällöin. Lisää loppu kerma ja anna keiton kiehahtaa ohimennen.

      Keiton silmäksi sopii tarjota kylmää smetanaa. Kuuma rukiinen paahtoleipä, joka on voideltu voilla ja päällystetty tuoreella basilikasilpulla, maistuu ihanalta keiton kanssa."

      NYT TULI NÄLKÄ!!!:)

      • soris

        Loistavaa, minä ja suuri seurakunta ruokavieraita kiitämme. Keitto oli parempaa kuin muistinkaan.


      • + sokeripala

        pyöristää keiton maun.


      • Anonyymi

        Tässä varmaankin voisi surauttaa sauvasekoittimella siivilässä painelun sijasta. Herkulliselta vaikuttaa, kuten Mysin resptit aina!


      • Anonyymi

        Siivilän läpi painelun pointtina on että kuituiset, karkeat osat jäävät kokonaan pois ja keitto on hyvin sileää. Toki sauvasekoittimella surauttaminen myös pehmentää koostumusta, mutta ei poista kuituisia aineksia niin koostumus saattaa olla hieman tuhdimpi.


    • Anonyymi

      Talvinen kasviskeitto -oli mun lemppa, oölen lopun unohtanut
      https://www.hs.fi/extra/mysilahtinen/17032019/art-2000005109247.html

    • Anonyymi

      En usko olevani fiksumpi. Olen "makuasiasisaresi". Mysin resepti oli tilapäisesti kateissa. Nappasin netistä hieman samankaltaisen. No way. Ei niin lähelläkään Mysin taikakeittoa.
      Niinpä aloitin pontevan resepti- galleriani penkomisen ja löysin‼️
      Voin skannata ja lähettää privaatisti, jos vielä 13 vuoden jälkeen olet kiinnostunut. [email protected]

    • Anonyymi

      Tuo keitto onnistuu hyvin ilman vehnäjauhoja ja kermaakin

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      53
      2356
    2. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      49
      2305
    3. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      72
      2203
    4. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      45
      2034
    5. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      137
      2027
    6. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      2
      1972
    7. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      398
      1755
    8. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      106
      1693
    9. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      19
      1568
    10. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1514
    Aihe