Mysi Lahtisen tomaattikeitto?

soris

Olen yrittänyt jo pitkään löytää tämän aivan ihanan keiton reseptin. Muistan hämärästi että tomaatit käsiteltiin sitruunalla ennen keittämistä ja että lipstikka maustoi keiton. Tietäisikö joku minua fiksumpi reseptiä?

8

4346

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Poro Tallinnasta

      Mysi Lahtinen: Intohimot hellallani (Tammi, 2002)

      "Tomaattikeitto

      1 kg kypsiä tomaatteja
      1/2 dl sitruunamehua
      1 tl suolaa
      1/2 dl öljyä
      nokare voita
      2 sipulia
      3 valkosipulinkynttä
      1 tl valkopippuria
      1,5 l kasvislientä
      1/2 dl persiljasilppua
      1/2 dl lipstikkasilppua
      3 rkl vehnäjauhoja
      2 dl paksua kermaa
      smetanaa silmäksi

      Silppua tomaatit kulhoon. Kaada sitruunamehu joukkoon ja lisää suola sekä sokeri. Anna tomaattien mehustua puolisen tuntia.

      Kuumenna paksupohjaisessa keittokattilassa öljy ja voi. Lisää silputut sipulit ja hetken kuluttua pilkotut valkosipulinkynnet. Paista sipulit kuultaviksi.

      Kaada tomaatit liemineen pataan ja sekoita sipulipaistokseen. Mausta valkopippurilla, lisää kuuma kasvisliemi sekä persilja- ja lipstikkasilput.

      Keittele keitonalkua kannen alla hiljalleen tunnin ajan. Siivilöi keitto. Painele kaikki hyvät ainekset tarkkaan siivilän läpi.

      Suurusta keitto vesitilkkaan sekoitetuilla vehnäjauhoilla. Lisää puolet kermasta ja kypsennä keittoa vielä avoimessa kattilassa hiljaisella tulella puoli tuntia. Sekoittele ahkerasti pohjia myöten silloin tällöin. Lisää loppu kerma ja anna keiton kiehahtaa ohimennen.

      Keiton silmäksi sopii tarjota kylmää smetanaa. Kuuma rukiinen paahtoleipä, joka on voideltu voilla ja päällystetty tuoreella basilikasilpulla, maistuu ihanalta keiton kanssa."

      NYT TULI NÄLKÄ!!!:)

      • soris

        Loistavaa, minä ja suuri seurakunta ruokavieraita kiitämme. Keitto oli parempaa kuin muistinkaan.


      • + sokeripala

        pyöristää keiton maun.


      • Anonyymi

        Tässä varmaankin voisi surauttaa sauvasekoittimella siivilässä painelun sijasta. Herkulliselta vaikuttaa, kuten Mysin resptit aina!


      • Anonyymi

        Siivilän läpi painelun pointtina on että kuituiset, karkeat osat jäävät kokonaan pois ja keitto on hyvin sileää. Toki sauvasekoittimella surauttaminen myös pehmentää koostumusta, mutta ei poista kuituisia aineksia niin koostumus saattaa olla hieman tuhdimpi.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      En usko olevani fiksumpi. Olen "makuasiasisaresi". Mysin resepti oli tilapäisesti kateissa. Nappasin netistä hieman samankaltaisen. No way. Ei niin lähelläkään Mysin taikakeittoa.
      Niinpä aloitin pontevan resepti- galleriani penkomisen ja löysin‼️
      Voin skannata ja lähettää privaatisti, jos vielä 13 vuoden jälkeen olet kiinnostunut. [email protected]

    • Anonyymi

      Tuo keitto onnistuu hyvin ilman vehnäjauhoja ja kermaakin

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      84
      1666
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      269
      1571
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      276
      1317
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      1282
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      57
      895
    6. 66
      864
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      65
      853
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      841
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      42
      838
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      801
    Aihe