Kertokaahan kun kattilat jähtyneet,ettei hanskat käryä.
Tullaan heti kunhan pannut kylmänä.
Tullaan heti kunhan pannut kylmänä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ei tarvi näkyä teikäläistä. Tai jos rohkeutta riittää niin tervetuloa. Seurauksista saat vastata ihan ite.
Tervetuloa vaan suuremmallakin joukolla. Näin vain neuvona, ettei kannate laittaa parasta miestä ekana...se ei tule takaisin.
Taas tuli esiin paikkakuntalaisten mieliharrastus?
Uhkailla ja moittia osataan kyllä?
Sairaita juoppoja koko sakki!
Hävettää.
Viina se maistuu sullekin. Kaappi-ja piilojuoppoja on yllättävän paljon kuten edellä.
tarjolla. pitääpä mennä noukkimaan omani pois, ja myydä sen jälkeen pois hyvällä hinnalla.
Laitetaan saman tien purkuun koko Suomi, sitähän tosin valtiovallan edustajat tällä hetkellä puuhaavatkin.
-oi aikoja oi tapoja-
Minkä Kekkonen ja maalaisliiton isännät rakensivat, sen Halonen purki...?
Siinä meillä arvojohtaja ja mielipidevaikuttaja.
Joukolla hakemaan UKK matkhaan.Missäpä mahtaa makhailla?
Muistan kun UKK tuli rakentamaan tehdasta. Tumma virka-auto kaarsi pihaan, Urkki nousi autosta, laittoi maahan työkalupakin ja kaivoi peräkopista pistosahan, rautakangen ja vatupassin. Samaan aikaan adjutantti ja pari muuta avustajaa nostivat peräkärrystä betonimyllyn, muutaman säkin sementtiä ja lapion.
Laitettuaan työkamppeet päälle, kumiteräsaappaat, diagonaalihousut, flanellipaita ja vetokinttaat, Urkki kysyi: "Jaa, mihin kohti te sen tehtaan haluatte?" Koko porukka remahti yhtäaikaa nauramaan ja lopulta taputtamaan. Vetipä siinä muutama kunnon maalaisliittolainen oikeat selkäkeikkanaurut ihan maassa asti. Oli eri veijari, se Urkki nimittäin. Niin se vain tehdas nousi siihen sitten. Että semmosta se oli silloin ennen.
Oli hauskaa ja kerrassaan mainiota luettavaa tuo ylläoleva, olen kuullut hieman samantyyppisiä asioita ko. henkilöstä, eli siis että hän suunnattoman suuresta auktoriteetistaan huolimatta oli aina sanavalmis ja joskus kujeilevakin veijari.
Meillä kävi sama mies vihkimässä mm. suksitehtaan ja muuraamassa vaatetehtaan peruskiven 70-luvun alussa. Kuparilaatan suksitehtaan aulassa olevaan ikihonkaan naulaten totesi Kekkonen; tästä alkoi kyseisen kunnan teollistuminen tänä päivämääränä. Väki hurrasi luonnollisesti, kuntaliitos vältettiin aktiivisten kunnanisien ja UKK:n toimilla.
Vaatetehtaan peruskiven muurauksessa Urkki oli rivakasti pistellyt ruukkia lapiollisen toisensa perään valumuottiin ja seuraavana oli lapiointivuoroon tullut tuolloinen vielä nuori kunnanjohtajamme, jolla tietenkin kovana hiihtomiehenä oli ollut kova näytöntarve myös siitä, että kyllä hänkin saa laastin lentämään valuun yhtä rivakalla tahdilla kuin itse Kekkonen. UKK oli kertoman mukaan seuraillut lasiensa takaa arvostelevan oloisena jonkin aikaa tämän toisen lapiomiehen yli-innokasta huhkimista ja tokaissut; "Rauhoituhan jo, vai meinasitko että tänään pidetään harjakaisetkin samaan syssyyn, taitaa tällä menolla jäädä iltaohjelmat väliin".
No Kärkkäinen oli tullut UKK:n kehoituksesta "tolkkuihinsa" ja suunnannut naapurikuntaan saunomaan Prsidentin omaan kotisaunaan.
Tuosta miehestä ei ole täälläkäänpäin mitään muuta kuin pelkästään hyvää sanottavaa, ei olisi tätäkään kuntaa enää olemassa ilman Kekkosta.
haukuista.Niinhän ne on muutkin haukuttu pataluhaksi kempassa päin.Tänään pelastaja,huomenna petturi.