Kanariansaarilla metsäpalot roihuavat edelleen Julkaistu 27.04.2008, klo 20.12 (päivitetty 27.04.2008, klo 20.37)
http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/oikea/id89195.html
Normaali kevään avaus
6
236
Vastaukset
- Wade
Metsän, kasvien ja maan uusiutumiseen kuuluvat metsäpalot. Etelässä on paljon kasvi- ja puulajeja, jotka eivät lisäänny ilman metsäpaloja. Suomessakin on koppakuoriaislaji, joka tarvitsee hiilloksia lisääntyäkseen. Nyt ihminen pyrkii puuttumaan julmalla tavalla ikiaikiseen kiertokulkuun paloletkuineen ja vaarantaa lajit, joille salaman sytyttämät metsäpalot ovat elinehto.
- vihjailla..
Yritätkö kenties vihjailla, ettei siellä olisi ennen palanut? Älä nyt höpsi iso mies!
- KARVINISTI
Viimekesänäkin paloi siellä ja täällä. Oletan että tulee taas normaalikevät ja –kesä.
Minähän lupasin jo viimevuoden puolella avata normaalipalvelun, kun kesä koittaa.
Nyt olisi vedonlyöntitoimistoilla tuhannen taalan paikka kehittää vedonlyöntikilpailu siitä missä palaa ensimmäiset metsät, ja missä kesän loputtua on suurimmat paloalueet. Minä veikkaan että ensimmäiseksi palaa eteläespanjassa. Italia on myös siinä kinttaalla. - Horst S.
KARVINISTI kirjoitti:
Viimekesänäkin paloi siellä ja täällä. Oletan että tulee taas normaalikevät ja –kesä.
Minähän lupasin jo viimevuoden puolella avata normaalipalvelun, kun kesä koittaa.
Nyt olisi vedonlyöntitoimistoilla tuhannen taalan paikka kehittää vedonlyöntikilpailu siitä missä palaa ensimmäiset metsät, ja missä kesän loputtua on suurimmat paloalueet. Minä veikkaan että ensimmäiseksi palaa eteläespanjassa. Italia on myös siinä kinttaalla.Minäpä veikkaan kesän tullessa palavan entiseen tyyliin paljon lähempänä, ns. "lähialueilla". Vai onko jo päässyt unohtumaan, että kun siellä palo pääsee alkuun, se saa palaa viikko tolkulla kenenkään puuttumatta asiaan. Sitten Etelä-Suomessa asti kauhistellaan taas päivästä toiseen savuhaittoja.
Siellä sitä palaa tukkipuuta sitten aivan puutullivapaasti.
Ihan normaali kesän alku siis siltäkin suunnalta odotettavissa. - KARVINISTI
Horst S. kirjoitti:
Minäpä veikkaan kesän tullessa palavan entiseen tyyliin paljon lähempänä, ns. "lähialueilla". Vai onko jo päässyt unohtumaan, että kun siellä palo pääsee alkuun, se saa palaa viikko tolkulla kenenkään puuttumatta asiaan. Sitten Etelä-Suomessa asti kauhistellaan taas päivästä toiseen savuhaittoja.
Siellä sitä palaa tukkipuuta sitten aivan puutullivapaasti.
Ihan normaali kesän alku siis siltäkin suunnalta odotettavissa.Ja kiitos kun annoit luvan tulla pohjoissuomeen.
Kyllä minä nuo Venäjän palot tiedän, mutta kiusaan teittii mieluimmin EU:n paloilla.
Erityisen nannaa on kun Etelä-Euroopassa palaa metsät ja saman aikaisesti pohjoisessa autot seilaa pitkin katuja tulvavesien mukana.
Eikä se tietenkään johdu ilmastonmuutoksesta ja jos johtuukin niin ainakaan se ei ole ihmisen aiheuttamaa ja jos onkin niin ainakaan kasvihuonekaasuilla ei ole sen kanssa mitään tekemistä.
Katsoitko muuten tämän
http://www.homerdixon.com/download/arctic_flushing.html
ihmeen eläväiseltä tuo jää näyttää.
- Wade
http://epaedia.eea.europa.eu/elements/images/927_large.jpg
Näyttää siltä, että vuosittain metsäpaloissa palanut alue hehtaareissa olisi hieman vähenemässä Euroopassa. Viime vuonna tosin paloi 589 000 ha, josta Kreikan osuus 268 000 ha, paloja kirjattiin 50 900 kpl. Vuonna 1985 paloi n. 1 milj. hehtaarin alalta.
Ei ne Euroopan metsät palamalla lopu. Metsä ala Euroopassa on kasvanut tasaisesti 1950-luvulta lähtien. Viime vuonna kirjattiin uutta metsäalaa 13 milj.ha.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1389808
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485383Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p393982Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1313595Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352654Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191906Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3591572Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?981567Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?731418Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311376