mitä velliä??

äippä ja poika taas

Niin, eli ollaan viikko sitten aloitettu maissivellin antaminen aamulla ja illalla, huonolla menestyksellä. Poika ei sitä huoli oikeastaan ollenkaan. Olen saanut yhtenä iltana menemään ruokalusikallisen, mutta muina päivinä sylkee lähinnä pois sitä ja irvistelee. Voisiko vellin vaihtaminen riisivelliin olla vaihtoehto? Vai kauanko tässä pitää yrittää? Luulisi jo nyt olevan edes vähän paremmin tottunut velliin. Jännittää tuleeko muidenkin ruokien kanssa olemaan samoin.

kiitos!

5

845

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äiti- ihminen

      ...neuvolan täti sanoi, että tuosta maissivellistä saattaa tulla ilmavaivoja. Ei meillä tuota velliä oikeastaan syötykään. Muutaman kerran kokeilin peruna/porkkana velliä, kun niitä oltiin jo päivisin maisteltu, mutta meillä se velli ei ollut mikään hitti, joten unohdettiin se sitten kokonaan. Puolen vuoden iässä alettiin syömään sitten suoraan puuroja.

      Ja meidän poika oli kans ihan tissivauva. Meni tosi pitkään ennenkuin tottui mihinkään kiinteään ruokaan, tissi kyllä maistui. Nyt kun poika tulee ensi kuussa vuoden, niin kaikki menee. Maitoa juo nokkamukista ja mukista. Imetys jätettiin kokonaan tuossa 10 kuukauden iässä.

      • tuoremamma

        meilläkään ei meinannu maissivelli maistua,mutta muksun maissivellistä ei ainakaan meillä tullut masuvaivoja,alotettiin niin että maidon sekaan aina vähitellen lisättiin velliä. ensin 20ml velliä ja loput (meillä 100ml) maitoa,lämmitys ja kyllä maistu. seuraavana päivänä taas vähän enemmän ja nyt menee jo koko pullo velliä ja uni maistuu.


    • -PULLOON,

      niin huomaat että irvistelyt loppuvat siihen.

      • ...

        Velli annetaan joka kerta pullosta...Ei se mitenkään irvistelyyn ole auttanut. Yritin lantrata maitoon, ei auta. Meillä ei vaan vellistä tykätä, joten eipä viitsi pakottaakaan. Toivottavasti ruoka maistuu paremmin


    • mikä syynä?

      Mistä syystä haluat antaa lapselle velliä? Minkä ikäinen poika on?

      Ja jos nyt vasta viikko takaperin on alettu maistelemaan, niin eihän sitä vielä tarvitsekaan lusikkatolkulla mennä. Pikkuhiljaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      166
      2701
    2. 84
      1167
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      237
      1025
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      996
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      82
      868
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      88
      721
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      103
      632
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      53
      598
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      562
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      518
    Aihe