Mikä ilmiö?

Laitoin lasiin kuumaa vettä, kaadoin siihen natriumhydroksidia (kiteinä).

Kahden tunnin päästä kaadoin veden pois. Pohjalle jääneet Lipeä-kiteet olivat ikään kuin jäätyneet toisiinsa. Ei meinaa lähteä lasista millään keinolla.

Mikä ilmiö? Mikä ratkaisu?
2417
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kuulostaa vähintäänkin mielenkiintoiselta, sillä NaOH on erittäin vesiliukoista jo ihan huoneen lämpötilassa. Sikäli kun lasin pohjalla tosiaan on NaOH:a, pitäisi sen liueta ihan vedellä, viimeistään hapolla (muista hanskat, lasit ja reilusti vettä..).

Äänestä

Laboratoroissa työskenteleville erittäin tuttu juttu. NaOH-rakeita täytyy sekoittaa koko ajan. Väkevä NaOH (jóta siis rakeet ovat) syövyttää lasia jolloin rakeet sintrautuvat kiinni lasiin.

Kun elettiin vielä hiokkeellisten korkkien aikaan, saattoi väkevä lipeä hitsata korkin niin kiinni että sitä ei saanut millään enää auki.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


naatriumi kirjoitti:

Laitoin lasiin kuumaa vettä, kaadoin siihen natriumhydroksidia (kiteinä).

Kahden tunnin päästä kaadoin veden pois. Pohjalle jääneet Lipeä-kiteet olivat ikään kuin jäätyneet toisiinsa. Ei meinaa lähteä lasista millään keinolla.

Mikä ilmiö? Mikä ratkaisu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu