Joutsenet saapuivat

Rovaniemelle?

Olin tänään 29.4. iltasella noin klo 20-21 aikaan puuhastelemassa autotallissani, kun kuulin avoimesta ovesta ja suljettujen ikkunoidenkin läpi joutsenten saapuvan Rovaniemelle. Ryntäsin pihalle katselemaan lintuja, mutta näin puiden raosta vain yhden parvesta erkaantuneen linnun. Oletin parven olleen matkalla sinne Citymarketin suunnalla olevalle lintulammelle. Ainakin tämä parvesta erkaantunut lintu näytti lentävän siihen suuntaan. Muut suunnistivat ilmeisesti Jätkänkynttilän sulan suunnalle.

Rupesin siinä sitten itsekseni miettimään, että mistä nämä linnut voivat tietää pohjoisessa olevan sulaa vettä? Sehän on niiden hengissäpysymiselle aivan välttämätöntä.

Tämä yksi paikkakunnalle saapumisen yhteydessä parvesta erkaantunut lintu näytti etsivän sulaa vettä ts. toimivan tavallaan eräänlaisena tiedustelijana. Mutta lähettävätkö linnut pohjoiseen päin saapuessaan liikkeelle yksittäisiä tiedustelijoita, ennen kuin lähtevät liikkeelle parvena? Isot linnut, kuten joutsenet, voisivat kai tämän tehdäkin, koska niillä ei juurikaan ole luonnollisia vihollisia.

Paikalliset lintuviisaat, valaiskaapa tyhmälle vähän asiaa.

5

357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • päivämäärähän oli

      tietysti ma 28.4.2008.

    • näistä joutsenista
    • Tapionkylässä

      Jeps niinhän ne ovat saapuneet. Minä bongasin ensimmäisen auran toista viikkoa sitten. Ihmettelin että jopas ovat aikaisin liikkeellä. On se mahtavan näköistä kun lentävät aurassa. Kovaa meteliä ne pitivät lentäessään.

    • ....ROI....

      ..lähettävät niitä tiedustelijoita katsomaan onko paikat sulia. Sitä vain en tiedä kuinka saavat sanan suuremmalle porukalle että mestoja löytyy. Käyttävät ehkä kännykkää.

    • )))))))))

      no miten on onko siellä vielä paljon lunta muuten?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      54
      5666
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      73
      2782
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      18
      2000
    4. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      40
      1885
    5. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      160
      1815
    6. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      18
      1771
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      5
      1528
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1161
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      81
      1141
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      66
      965
    Aihe