APUA!!!

vieraat tulossa

Vieraat on tulossa 45min päästä ja veneperunoita pitäisi tehä heille, miten ne tehdään??
Montako perunaa riittaa 10:lle vieraalle?
PIKAISIA vastauksia, koska pitää käydä kaupassa vielä...

3

423

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • linna_vene

      RAPEAT MAUSTETUT VENEPERUNAT eli linnaperunat
      10 - 12 keskikokoista perunaa (Rosamunda, Puikula, Pito tai Fontane)
      2 - 3 rkl öljyä ( mm Camelina)
      n. 1 tl suolaa
      2 tl fenkolin- tai kuminansiemeniä
      Kuori perunat, huuhdo ja valuta. Voit myös käyttää perunat kuorineen, jos harjaat perunat juoksevan veden alla huolellisesti. Peitä uunipannu leivinpaperilla.
      Leikkaa perunat pitkittäin ensin kahteen osaan ja puolikkaat vielä 3 - 4 lohkoon suoraan keoksi leivinpaperin päälle. Mittaa tai lorauta perunoiden päälle öljyä, ripottele suolaa sekä huhmaress rouhittua fenkolia tai kuminaa.
      Sekoita kahdella haarukalla tai puhtain käsin nostellen niin, että mausteet levittyvät tasaisesti. Levitä veneperunat tasaiseksi kerrokseksi.
      Kypsennä 200 asteessa ensin uunin keskiritilätasolla noin 15 minuuttia ja sitten yläritilätasolla noin 15 minuuttia. Tarkkaile perunoiden kypsymistä ja kokeile välillä tikulla. Kypsymisaikaan vaikuttaa perunalohkojen paksuus.
      Vinkit: Fenkolin- tai kuminansiementen sijaan voit maustaa perunat lisäämällä:
      2 tl provencelaista yrttimaustetta,
      0,5 - 1 tl valkosipulijauhetta,
      1 - 2 tl paprikajauhetta,
      0,5 - 1 tl currya tai chilipippuria tai
      1 tl pippurista yrttiseosta. tai
      Linnaperunat, veneperunat (ransk. pommes château), pienet pommes cocotte
      Kokonaisesta perunasta pitkittäin leikatut pahksuhkot lohkot (4 - 6 lohkoa kustakin), jotka kypsennetään ja ruskistetaan Camelina- öljyllä siveltyinä uunissa tai liedellä pannussa, joskus pekonisuikaleiden kera ja joskus hienonnetulla sipulilla ja/ tai valkosipulilla maustettuina. Tarjotaan perinteisesti chateaubriandin kanssa béarnaisekastikkeen kera.

    • kotikokkivm62

      Muuten hyvä mutta kannattaa esikeittää kokonaisina noin 12min ja sen jälkeen uunin masteet ja öljyt mukana. Näin teen itse ja aina on onnistunut hyvin. Parasta tulee jos annan perunan hieman jäähtyä esikeiton jälkeen, pilkot sopiviin paloihin ja sitten loppukypsennys maustettuna uunissa.

    • kjjsgf

      Kerkiskö ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      81
      1213
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      814
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      236
      708
    4. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      61
      673
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      581
    6. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      77
      550
    7. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      45
      548
    8. 37
      502
    9. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      498
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      26
      482
    Aihe