Eipä tunnu enää STT:n toimittajakaan hallitsevan kaunista kieltämme - erisnimien taivutus vaikuttaa olevan hepreaa:
"Ossi Runnen 60-vuotinen musiikkiura kirjaksi"
(Otsikko sanomalehden verkkosivuilla)
Kyllä tuo ennen osattiin taivuttaa oikein ihan kansakoulupohjalta (Runne - Runteen)...
http://www.kaleva.fi/html/JTpage336116.html
"Ossi Runnen 60-vuotinen musiikkiura kirjaksi"
(Otsikko sanomalehden verkkosivuilla)
Kyllä tuo ennen osattiin taivuttaa oikein ihan kansakoulupohjalta (Runne - Runteen)...
http://www.kaleva.fi/html/JTpage336116.html
Vastaukset 6
Vanhimmat
Google-haku "Ossi Runnen" = 15 osumaa.
Google-haku "Ossi Runteen" = 14 osumaa.
Aika tasaväkinen äänestys!
Sukunimet eivät suinkaan aina noudata yleissanojen taivutussääntöjä. Viime käänteessä pitänee kysyä kultakin nimenhaltijalta, kuinka asianomainen itse haluaan nimeään taivutettavan.
Otettakoon esimerkiksi tietokonealan lehdissä ahkerasti kirjoittava DI Antero Alku (joka tunnetaan myös joukkoliikenteen ja erityisesti kiskoliikenteen asiantuntijana). Hänen sukunimensä taipuu "Alku - Alkun", vaikka yleissana alku taipuu "alku - alun".
Minun nimeänikään ei pidä erehtyä taivuttamaan muotoon "Puivarin Veljen", jos puhutaan minusta eikä veljestäni. "Puivarin Velin" olisi oikein.
Taipuuko esim. Kunnas sitten Kuntaan? Vain Kunnaksen? Vai Kunnasin? Vai Kunnas´n?
Entäs Siitoin? Siitoimen? Siitoinin? Mikä muuten on "siitoin"?
Opetapa meille sukunimien taivutus.
Entä Viron Lennart Meri? Sanotaanko Meren ja Merin? Sehän EI OLE suomenkielinen sana.
Opettaisinhan minä mielihyvin, jos osaisin! Rooli on minulle täydellisen vieras.
Kunnas: "Jo Karjalan kunnailla lehtii puu." Et edes tarjonnut tästä johdettavaa vaihtoehtoa "Kunnaan"! Tunnen nimenkantajia, eivätkä he ole pahastuneet taivuttaessani "Kunnaksen".
Siitoin: skribenttikollega Kielien kääntelijä näkyy käsitelleen nimeä palstalla aivan äskettäin. Olen yhtä mieltä hänen kanssaan. Valitettavasti en tiedä sanan "siitoin" merkitystä.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=114&conference=1500000000000154&posting=22000000001041243
(Virolainen kirjailija/valtiomies Lennart) Meri: suomalaiset ovat yleisesti omaksuneet saman taivutustavan kuin identtisen ja samaa tarkoittavan suomalaisen sukunimen (esim. Veijo Meri) yhteydessä. Meri - Meren. Käytännöstä poikkeaminen särähtää korvaan.
Tunnen tytön, jonka ETUnimi on Meri. Hänen nimestään on taas käytössä taivutus Meri - Merin. Eikä muu tunnu tässäkään tapauksessa kivalta korvassa.
On se vaan niin yksinkertaista!!!
> Mikä muuten on "siitoin"?
”Puoluejohtaja” Pekka Siitoin (s. 20.5.1944) antaa itsestään tietoja sivustossa http://personal.inet.fi/private/siitoin/ Niistä voisi kenties päätellä, kuinka herra itse on käsittänyt sukunimensä velvoittavan merkityksen. Englanti ei ole täydellistä, mutta teksti lienee täysin ymmärrettävää:
- Father of six childs, with three different women, youngest son 3.5 years old (as of 1997).
- Engaged ca 50 times
- Divorsed 1979
- 800 different womens involved.
"Sukunimet eivät suinkaan aina noudata yleissanojen taivutussääntöjä. Viime käänteessä pitänee kysyä kultakin nimenhaltijalta, kuinka asianomainen itse haluaan nimeään taivutettavan."
Noista virkkeistä ensimmäinen pitää paikkansa mutta toinen on väärin. Nimen omistaja ei suinkaan päätä siitä, miten hänen nimensä taivutetaan. Nimet taipuvat myös kieliopin sääntöjen mukaan. Erisnimi voi taipua eri tavoin kuin vastaava yleisnimi. Tämä johtuu kuitenkin siitä, että kielioppi näin sanoo, ei siitä, että nimen omistaja itse päättäisi nimensä taivutuksesta.
Jos nimen omistaja saisi itse päättää taivutuksen, seuraisi kaaos. Koskaan et voisi tietää, miten juuri sillä hetkellä puhuttelemasi Jari haluaa nimensä taivutettavan. On suorastaan ylimielistä joltain henkilöltä olettaa, että muut käyvät kysymässä juuri häneltä, miten kyseinen nimi taivutetaan.
Kielitoiston ohje erisnimien taivutuksesta löytyy netistä:
http://www-f9.ijs.si/LocalSoft/HTML/HTML3.2_Learn/sukunim.html