Auttakaa please täsmentämään! Tutkiskelen differenssejä ja viivetermeja aikasarjoissa Excelissä:
- Mitä tarkoittaa differenssi y(t-3)? Onko se kokonainen muutos 3 päivän aikana eli y(t-3)-y(t-0)? Vai onko se muutos 3:nen ja 2:n päivän välillä eli y(t-3)-y(t-2)?
-Päteekö differenssi y(t-2)tänään = y(t-3)eilen?
Onko differenssi siis aina yhden aikayksikön muutos?
Kiitos guruille.
Differenssi ja viive
2
292
Vastaukset
- dx3
Ainakin olen tottunut siihen, että hetken t (ensimmäisen kertaluvun) differenssi dy(t) on jotakuinkin
dy(t) = y(t) - y(t-1)
jossa y(t) on siis se signaalin arvo hetkellä t. Ja jos T1 = eilen ja T2 = tänään, niin
T2 = T1 1
jolloin myöskin pätee muun muassa että
dy(T2-3) = dy(T1-2)
eli
dy(tänään-3) = dy(eilen-2)
Mutta kaikki riippuu siitä tarkoitetaanko differenssillä ensimmäisen kertaluvun differenssiä vain kenties jotain korkeamman kertaluvun derivaattojen likiarvoistusdifferenssejä tms.- Tämä auttoi!
Ensimmäisen kertaluvun differenssiä tarkoitin. -kysyjä-
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242233Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1372131Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2161847Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2601524Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341417Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5651216Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.501018Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse353959Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115949