Lankkuleipä?!?!

Tietääkö kukaan mikä leipomo tuottaa sellaista valmiiksi pitkittäin viipaloitua vuokaleipää? Olen kerran löytänyt sellainen kaupasta ja oli todellinen unelma tehdä siitä voileipäkakku kun ei tarvinnut turata vuokaleivän leikkaamisen kanssa. Hölmö kun olin niin en pistänyt merkille leivän leipojaa.. :(
4793
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

mielestäni voileipäkakku ei vaadi yhtenäistä leipokerrosta. Kerrokset voi oikein hyvin kasata palaleivistä, joista on reunat leikattu pois.

Äänestä
  • mutta nyt kakku ei tulekaan miunlle itselleni, vaan sen tilaaja haluaa sen vuokaleivästä tehtynä :( Kai se on pakko sit vaan nirhiä ne siivut siitä vuokaklöntistä jos kerran ei sitä helppoa leipää enää tehdä.

    Äänestä

  • voileipäkakkunen kirjoitti:

    mutta nyt kakku ei tulekaan miunlle itselleni, vaan sen tilaaja haluaa sen vuokaleivästä tehtynä :( Kai se on pakko sit vaan nirhiä ne siivut siitä vuokaklöntistä jos kerran ei sitä helppoa leipää enää tehdä.

    pakastetuotteena vaakaviipaloitua laivurin tummaa ja vaalea leipää, jos sulla on joku tuttu Amicalla tai Fasulla kysy niiltä. Lildistäkin olen joskus löytänyt

    Äänestä

En tiedä mistä kaukaa kirjoittelet, mutta ainakin turkulainen Rostenin leipomo tekee voileipäkakkuihin sekä tummaa että vaaleaa vuokaleipää - ja tottaa: niistä on paljon helpompi tehdä voileipäkakku kuin mistään pienistä siivuista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


voileipäkakkunen kirjoitti:

Tietääkö kukaan mikä leipomo tuottaa sellaista valmiiksi pitkittäin viipaloitua vuokaleipää? Olen kerran löytänyt sellainen kaupasta ja oli todellinen unelma tehdä siitä voileipäkakku kun ei tarvinnut turata vuokaleivän leikkaamisen kanssa. Hölmö kun olin niin en pistänyt merkille leivän leipojaa.. :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu