kitara stereoihin

Tarvitsenko esivahvistimen jos haluan liittää kitaran mini-hifi sarjan audio in-liittimeen? Liittimessä on rca-pistokkeet oikea/vasen. Piuha on kitaran ja stereoihin väliin, mutta ääntä ei kuulu.
71462
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Periaatteessa ääntä pitäisi kyllä kuulua, mutta aika hiljaa ja luultavasti mukavien suhinoiden kera. Kyllä esivahvistin on aika tärkeä olla. En ole kylläkään itse kokeillut kitaralla, mutta näin se on ainakin mikrofonien kohdalla.

Äänestä
  • Eli onko mahdollista laittaa kitaravahvistimen kuulokeliitännästä stereoiden vahvistimeen? Onko mitään haittaa, kun peloteltiin että kaiuttimet voivat särkyä?

    Äänestä

  • ?mä? kirjoitti:

    Eli onko mahdollista laittaa kitaravahvistimen kuulokeliitännästä stereoiden vahvistimeen? Onko mitään haittaa, kun peloteltiin että kaiuttimet voivat särkyä?

    Joo siis ei

    Äänestä

Ei se hyvää tee jos laitat kitaran stereoihin. Kaiuttimet menee paskaks. (kokemusta on)

Äänestä
  • Jos kerran muilla on omakohtaisia kokemuksia, niin en varmaankaan tule liittämään skittaa stereoihin....kiitoksia tiedosta!

    Äänestä

Ei mene paskaksi. Olen monta kertaa äänitellyt omaa soittoa stereoitten c-kasettidekillä kytkemällä kitara-combon sen kuulokeliitännästä stereoiden AUX-liitäntään. Ja hyvin toimii. Ainut vika vaan, että kitaravahvistimesta pitää vääntää nupit täysille, että kuuluu yhtä kovaa kuin esim. radio. Ja se kannattaa sitten muistaa irti plugatessa, koska muuten tulee h*lvetillinen'' melu .

t. Oolofi-83

Äänestä

Vaikka jo vähän vanha keskustelu. Kokeillahan tuo piti ja hajosi se stereovahvistin. Kajarit kyllä kesti. Korjaaja vähän ihmetteli millä olin saanut kelan palamaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kitaristi kirjoitti:

Tarvitsenko esivahvistimen jos haluan liittää kitaran mini-hifi sarjan audio in-liittimeen? Liittimessä on rca-pistokkeet oikea/vasen. Piuha on kitaran ja stereoihin väliin, mutta ääntä ei kuulu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu