pirtelö ohje

tässä olis yks aikas hyvä pirtelö ohje (ei käytetä jäätelöä)

* 0,5 litraa maitoa
* 2 banaania
*2-4 dl pakaste marjoja

sitten vaa tehosekottimessa sekasi
1811296
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

sinun sekoituksesi on jotain muuta muttei pirteö,koska pirtelön tärkein ainesosa on jäätelö

Äänestä
  • pirtelöä voi tehä ilman jäätelöäkin -.-

    Äänestä

Siihen voois lisätä 2 rkl Hunajaa nii se antaa vähä makua oon kokeillu ja tuli aivan IHANAA

Äänestä

tottakai pirtelön voi tehä ilman jäätelöö, mut se on se paras osa siiin (: ja ilman jätsii siit tulee vähä litkuu

Äänestä

kookosmaidolla. Saa vähän vaihtelua tai voi tarjota, jos sattuu olemaan laktoosi-intoleranssi. Jos ei satu olemaan pakastemarjoja, voi laittaa ananasmurskaa tilalle. :)

Äänestä
  • Seos joka maustetaan halutulla tavalla. Pirtelön voi valmistaa myös jugurtista.
    Lähde: Wikipedia

    Äänestä

jäätelön kanssa pirtelö on parempaa mutta sitä voi tehdä ilmankin.

Äänestä

en kyllä sanos tuota pirtelöksi vaan vauvan sosemössöksi, tämmösiä meillä justiin tehtiin lapsille kun ne oli pieniä. kyllä pirtelöön tulee jätskiä.
siks toisekseen suhteellisen tuhti annos, puoli litraa maitoa ja 2 banaania, ohje on varmaan neljälle ?

Äänestä

Toinen tykkää ja toinen ei. Suuta soukemmalle nyt!

Äänestä

joo tota noin miltä ton oli tarkotus maistuu??

me nimittäin kaverin kaa tehtiin ja sellasta lilluu ja sit lisättiin marjoja lisää ja kaveri sano että maistuu marja puurolta :D

ei tykätty :DD

Äänestä

Voi herranjumala, ei siihen pirtelöön mitään jäätelöä tarvitse tunkea että siitä tulis pirtelöä!

Äänestä
  • paha juttu ettei se oo pirtelöä sittten enää vaan maitoa johon on mössätty marjoja. keksi sille uus nimi, pirtelö se ei ole

    Äänestä

AIKA HYVÄÄ

Äänestä

eiks pirtelö ilman jäätelöö oo smoothie??:D

Äänestä
  • on !

    Äänestä

pirtelöö on muuten tosi helppo tehdä. Esim suklaapirtelö: Laitat jäätelöä kaakaojauhetta ja vähän maitoa tehosekoittimeen ja lisäät maitoa jos tarvii

Äänestä

Tuolla on muuten runsaasti lisää pirtelöohjeita, jos kiinnostaa: http://pirtelo.net
Varsinkin banaanipirtelö aika jees :)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

tässä olis yks aikas hyvä pirtelö ohje (ei käytetä jäätelöä)

* 0,5 litraa maitoa
* 2 banaania
*2-4 dl pakaste marjoja

sitten vaa tehosekottimessa sekasi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu