Meillä syntynyt lapsi 2viikkoa sitten....äidin maitoa hyvin syö mutta ei kakalle menee hyvin.Maha on kovana!mitä sille tehään?voitteko neuvoa antaa meille.
2viikon vauvan maha kova!
4
1542
Vastaukset
- ikäisellä on
aika tyypillisesti maha kovana. Vältä itse syömästä vatsaa kovettavaa ruokaa. Jos se kakka kuitenkin tulee (edes kerran viikossa), niin hätää ei varsinaisesti ole. Neuvolasta voi kysellä lisäohjeita.
T: lähes kolmeviikkoisen äiti, jonka lapsella (jo neljännellä) on sama ongelma- minna..
Joo mä sanonut vaimolleni äläkää syö tyypillisesti maha kovenne ruokaa...
Kiva saada sulta sähkö postia kun vielä tulee asiat kysyä jatkossakin..eiköhän aina oppi uutta asioita!
- nimim. kokemusta on
Pikkuvauvan kakkaamisen alkaminen voi kestää ihan keveästi pari viikkoa. Samoin tuollainen pariviikkoinen-4 kk mukula saattaa kakata ihan epäsäännöllisesti välillä useita kertoja päivässä - kerran kahdessa viikossa. Kaikki on normaalia tällä välillä. Kysy neuvolasta neuvoja, he osaavat auttaa.
- äippä!
pajallani oli kanssa mahan kanssa alussa ongelmia! sekoitin pienen määrän noin puoli teelusikallista luumusosetta maidon joukkoon tai veteen ja juotin pullosta ni johan rupesi kakka tulemaan! aamusta kun antaa niin kerkee ennen yötä sitten luumu vaikuttamaan ja mahdollinen kakka tulemaan! apteekista ostin myös mallasuutetta ja se tuntui kanssa tepsivän ja ihan lämpimän maidon joukkoon sekoitetaan! mallasuutteestakin kaikki ovat eri mieltä mutta itse olin siinä vaiheessa valmis kokeilemaan mitä vain että pojan olo helpottaisi ja jotkut käyttävät mallasuutetta ihan päivittäin ja on masu vaivat jääneet siihen! Voimia sinulle! alku on rankkaa mutta helpottaa kun suolisto kasvaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1256388Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3766195Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie716143Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443982Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1482405Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42355Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1301447- 131289
- 1871118
- 64950