olen tässä miettinyt, että pitäisikö lihasose tarjota lounaaksi ja kasvissose päivälliseksi vai toisinpäin?
tähän asti olen tehnyt toisinpäin,mutta nyt vaan tuli mieleeni että pitäisikö kuitenkin sen lounaan olla se raskaampi ateria, eli liha...?
miten teidän puolivuotiaat syö? missä vaiheessa on alkanut syömään kokonaisia purkillisia?
meillä lapsi syö näin:
aikainenaamu: maito 150ml
aamu: maito 150ml
lounas: kasvissose vesi
välipala: maito 150ml
päivällinen: liha/kana/kalasose vesi
iltapala: puuro hedelmä tai marjasosetta
millaisia määriä nämä teidän mielestä on, kun päivällisellä ja lounaalla sosetta menee noin 2/3 purkillista, puuroa reilu puoli desiä?
lapsi on melko 67cm ja 8,5 kg
puolivuotiaan syöminen
3
1120
Vastaukset
- asiakas-
itsetunnonkohotuskurssille, ei taas voi muuta todeta.
Riippuu kovasti myös purkin koosta.
Taitaa äitikin olla melko. Ihan niin kuin lapsikin.Meidän kohta 6 kk tyttö syö tälleen suurin piirtein, syömisten väli n. 3h. Riippuu syömisistä, onko neidin mieleistä vai ei, tarjolla :o)
6-7 Aamulla heti herättyä maitoa 200 ml
n. 9 aamupuuro n. ½ dl hedelmä/marjasose n. ½ purkkia ( tai sitten joku vauvajukurtti)
n. 12 lounas maito kasvissose (lihaa alotellaan ja se tulee lounaalle) niin paljon kun syö (puoli prk ehkä jos on hyvää sosetta ruokalistalla)
n. klo 16.00 päivällinen maito kasvissose niin paljon kun syö (oisko n. ½ dl)
n. 19 iltapuuro hedelmä/marjasose niin paljon kun haluaa (ehkä n. 1 dl yhteensä)
n. 20 unimaito 200 ml
Kellonajoissa ja syömisissä on viime aikoina ollut aika paljonkin vaihtelua kun haetaan uutta unirytmiä mutta tuohon pyritään. Varsinkin maidon määrä heittelehtii, joskus syö ennen sosetta vain 60 ml ja tahtoo "lusikkaruuan", joskus menee 160 ml ja sitten "lusikkaruokaa" menee vaan muutama tl.
vauvan tahtiin mennään meillä aika pitkälle nykyäään.- näsäviisnäsäviisnäsäviis
Kuinkas monen kokoista sosepurkkia olet tavannut???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1226089- 292150
- 1771982
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101153Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.701151- 731007
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241007Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,24922Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty42907Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12775