Sukari vs. Vapaavuori

Kumpaa kannustat?


http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Toivo Sukari sättii Vapaavuoren puheita Ideaparkista/1135236128023
19551
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

on tyypillinen poliitikko tekee päätöksiä fiilistelemällä.

Hesasta on varmaan helkkarin helppoo löytää se 50hehtaaria joutomaata.

Perkele mitenkähän se muuten on oikeesti, kun sitä ajelee kehätietä pitkin niin sehän on yhtä helkkarin peltomaisemaa.

Äänestä
  • Sä olet lähes ainoita asioihin kantaaottavia näillä palstoilla. Muita ilmeisesti ajattelu pelottaa...

    Äänestä

Melkein mä kallistun Vapaavuoren kannalle asiaan sen tarkemmin perehtymättä.

En mä kauppakeskuksia sinänsä vastusta, mutta ehkä hiukan harkintaa vois siinä käyttää kuinka paljon niitä tarvii tän kokoiseen maahan pykätä.

Ja ympäristöasiat on nykyään kyllä sellaisessa arvossa, että ne on pakko ottaa huomioon tällaisia suurhankkeita miettiesssä, joten mun mielestä on ihan hyvä että Vapaavuori yrittää vähän toppuutella. Muuten tää maa on kohta täynnä kaikenmaailman Ideaparkkeja, jotka kaikuu tyhjyyttään kun ei niihin oikeasti riitä asiakkaita tämän kokoisessa maassa, jos niitä tätä tahtia rakennetaan. Tai mä en ainakaan usko siihen.

Äänestä
  • Sukari voisi etsiä jostain vanhan navetan ja ruveta siitä rakentamaan ja kehittelemään kauppaa sukupolvi sukupolvelta isommaksi. Silloin vältyttäisiin tällaisilta ongelmilta.

    Äänestä

  • Kyllä se sitten aikanaan realisoituu ja sille tilalle keksitään muuta käyttöä, jos ei sinne asiakkaita riitä.

    Äänestä

  • relaxed kirjoitti:

    Kyllä se sitten aikanaan realisoituu ja sille tilalle keksitään muuta käyttöä, jos ei sinne asiakkaita riitä.

    Viimeksi vastustit alueella tehtäviä talojen pakkolunastuksia.

    Soittiko Sukari sulle?

    Äänestä

  • _D-G_ kirjoitti:

    Sukari voisi etsiä jostain vanhan navetan ja ruveta siitä rakentamaan ja kehittelemään kauppaa sukupolvi sukupolvelta isommaksi. Silloin vältyttäisiin tällaisilta ongelmilta.

    mikä olis Sukarille se paras tapa edetä liiketoimissaan, mutta kyllä sen ideat joskus tuntuu menevän vähän överiks. Hetki sittenhän se joutu vetämään takaisin päätöksensä rakentaa Ideapark myös Maskuun, joka on jo täynnä huonekalukauppoja ja se olis n. 10 minuutin päässä Varsinais-Suomen suurimmasta kauppakeskuskeskittymästä Raisiossa. Puhumattakaan siitä, että Turkuun on parhaillaan rakenteilla uusi kauppakeskus. Tyhjillään seisovat kappakeskukset on aika huonoa bisnestä.

    Mutta onhan sekin hyvä, että sellaisia ihmisiä on, jotka on valmiita ottamaan riskejä ja toteuttamaan ideoita. Jos kaikki hyssyttelis ja toppuuttelis niin se olis huono kehityksen kannalta.

    Tässä ko tapauksessa nyt kuitenkin kallistun Vapaavuoren puolelle.

    Äänestä

  • relaxed kirjoitti:

    Kyllä se sitten aikanaan realisoituu ja sille tilalle keksitään muuta käyttöä, jos ei sinne asiakkaita riitä.

    Voihan sinne Vihtiin tietty jonkun kansantanssiopiston perustaa entisen kauppakeskuksen tiloihin, jollei asiakkaita riitä ;)

    Mä en vaan usko tuohon hankkeeseen, mutta toisaalta mulla ei ole asiasta mitään faktatietoa, jotta tämä on pelkästään näin fiilispohjalta tehty päätelmä.

    Äänestä

  • _D-G_ kirjoitti:

    Viimeksi vastustit alueella tehtäviä talojen pakkolunastuksia.

    Soittiko Sukari sulle?

    Mä vastustan kuntien pakkolunastusoikeutta ja se ei ole Sukarin syy. Se on eri asia. Hae vaikka se keskustelu jostain, mä en jaksa.

    Äänestä

  • _D-G_ kirjoitti:

    Viimeksi vastustit alueella tehtäviä talojen pakkolunastuksia.

    Soittiko Sukari sulle?

    kännissä kun on nyt telkkarissa. Ainakin vaikuttaa siltä.

    Äänestä

Yhdenkään pääkaupungissa asuvan ei tarvii käydä Vihdissä asti ostoksilla. Kyllä siellä kauppoja riittää.

Äänestä

pk-seutu on jo täynnä toinen toistaan suurempia ostareita, eiköhän me pärjätä ilman yhtä uutta lisääkin.

Sitäpaitsi tuollainen ideaparkki ei synnytä mitään uutta talouskasvua tai bruttokansantuotetta, korkeintaankin auttaa juuri kyseisen kunnan taloutta. Ei ihmiset osta / kuluta juuri sen enempää vaikka meillä ois 100 ideaparkkia peräkkäin jonossa.

Äänestä
  • kannanoton Lempäälän ideaparkista:

    Kauppoja ja valinnanvaraa löytyy, mutta siihen se sitten jääkin. Näin huonojalkaiselle ihmiselle ei sitä ollut suunniteltu. Kun ostoskärryn sai viimein pihalle, niin sitten alkoi murheet. Millä tavalla saa ostokset autoon, kun auto on puolen kilometrin päässä? Eihän niitä voinut siihen ovellekaan jättää, mikä oli kai tarkoitus..? Meni yli puoli tuntia, että sain kärryn autolle asti sitä mukulaista pihaa pitkin. Luojan kiitos ettei satanut räntää.

    Äänestä

  • _D-G_ kirjoitti:

    kannanoton Lempäälän ideaparkista:

    Kauppoja ja valinnanvaraa löytyy, mutta siihen se sitten jääkin. Näin huonojalkaiselle ihmiselle ei sitä ollut suunniteltu. Kun ostoskärryn sai viimein pihalle, niin sitten alkoi murheet. Millä tavalla saa ostokset autoon, kun auto on puolen kilometrin päässä? Eihän niitä voinut siihen ovellekaan jättää, mikä oli kai tarkoitus..? Meni yli puoli tuntia, että sain kärryn autolle asti sitä mukulaista pihaa pitkin. Luojan kiitos ettei satanut räntää.

    tuo on varmaan ongelma, mutta jos on vaikkapa kaksin, voi toinen noutaa auton ja ajaa sen oven lähelle, lastausta varten osoitetulle paikalle.

    Äänestä

kumpikaan ratkaisu. En oo ikinä Vihdissä käynyt. Hyvä kun ees tiedän missä se on.:) Mulle siis ihan sama.

Äänestä
  • Asut jossain Pohjois-Suomessa ilmeisesti.

    Äänestä

  • _D-G_ kirjoitti:

    Asut jossain Pohjois-Suomessa ilmeisesti.

    länsi...

    Äänestä

Tässä asiassa, siis.

Oliko tämä vielä se pakkolunastustapauskin?

No, joka tapauksessa haluaisin kannustaa rakentamaan ja kehittämään palveluita siten, että ne olisivat enemmän autottomien ihmisten ulottuvilla.

Omassa kotikaupungissani on kaksi isoa automarkettia, joiden tulon jälkeen keskusta on lähes kuollut. Ei ole sitä samaa kaupunkilaista me-henkeä enää eikä Prisman Coffee Shop ja Hesburger -kulma toimi samalla lailla kuin kävelykatu.

Jos kerran rahaa on ja sitä pitää käyttää niin rakennetaan niille pelloille asuintaloja ja kehitetään kaupunkien keskustoja tuomalla palvelut takaisin niihin.

Äänestä

Muutenkin on minusta erittäin kummallista että tänäpäivänä ministerimies torpedoi 1500 työpaikkaa? Aivan käsittämätöntä.

Helsinki, Espoo, Vantaa.... Niissä on jo kauppakeskuksensa. Ei niitä siellä tarvita. Niitä tarvitaan muualla jonne siirtyy palvelujen mukana myös ihmiset.

Muistakaapa tappelu Vantaan Jumbosta aikoinaan.... Keskelle peltoa... Ja mitä siellä on tänään? Asuntoja, työpaikkoja, julkinen liikenne? Todella huono ratkaisu, eikös ollutkin?

Täydet pisteet ja 100% tuki Sukarille moisesta yritteliäisyydestään, muutenkin täällä rajoitetaan liikaa yrittäjiä liikaa. Otetaan esimerkiksi kauppojen aukioloajat.

Mielestäni tämä on 100% yrittäjän oma asia koska kannattaa kauppa pitää auki ja koska kiinni? Työaika lait tulevat joka tapauksessa vastaan, joten tämänkin vapauttaminen toisi lisää työpaikkoja. Tai ainakin kauppias itse saa valita mitä liikkeellään tekee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


_D-G_ kirjoitti:

Kumpaa kannustat?


http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Toivo Sukari sättii Vapaavuoren puheita Ideaparkista/1135236128023

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu