Pottilohko, hyvä ja helppoakin helpompi

vanha kokki

Silloin tällöin kysellään helppoa ja hyvää ruokaa.
Täs siul ois sellane, nimittäin Kannakselainen "Pottilohko".
Tarvitset:
1 kilo, mieluiten suolattua porsaan lapaa tai etuselkää, paistikin käy.
1,5 kg. Kiinteämaltoisia perunoita
6-7 maustepippuria
Vettä
Valmistusastiaksi mielellään korkeareunaisen saviruukun. Römertopff:kin käy, mutta aines määristä täytyy karsia.
Leikkaa liha sentin paksuisiksi viipaleiksi, pienennä viipaleita noin 5 sentin paloiksi.
Kuori perunat ja lohko paloiksi.
Täytä astia alkaen kerroksella perunaa, sitten kerros lihaa,kerros perunaa, jne. kunnes kaikki on astiassa. Lisää pippurit ja kaada vettä siten, että 1/3 osa jää veden pinnalle. Laita vuoka uuniin 175 asteeseen. Anna pinnan ruskistua. Kun pinta on saanut kauniin värin, laita kansi astian päälle ja pidä uunissa 3-4 tuntia, pudottaen lämmön kannen laiton ohessa 150 asteeseen.
Halutessasi voit lisätä ruokaan sipulia, mutta se ei ole tarpeen, sillä ruoka on herkullista ilman sitäkin.
Helppoa ja hyvää, aitoa perinneruokaa.

7

7449

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiitos muistoista

      Edesmennyt isäni, armoitettu kokki hänkin, teki vuosikymmeniä sitten jotain vastaavaa. Tuoksu oli mahtava ja nälkä samanmoinen, mutta isä halusi padan hautuvan riittävän pitkään. Hyvää kannatti odottaa. Kiva kun muistutit, tuota pitää kokeilla.

      • Anonyymi

        Juuri nyt on uunissa muhinut kohta 3 tuntia, tuunattu, mutta vertaansa vailla. Perunaa, porkkanaa, porsaan filee- sekä kinkkusuikaleita kerroksittain. Mausteina vain suolaa ja mustapipparaa. Ai niin, muutaman hillosipuli paiskasin joukkoon.
        Päällä kerros lihaisia kylkisiivuja. Ei maailman terveellisintä, mutta ihania muistoja herättävä ruoka. Tottakai äidin opettama, isältä peritty ♥️.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juuri nyt on uunissa muhinut kohta 3 tuntia, tuunattu, mutta vertaansa vailla. Perunaa, porkkanaa, porsaan filee- sekä kinkkusuikaleita kerroksittain. Mausteina vain suolaa ja mustapipparaa. Ai niin, muutaman hillosipuli paiskasin joukkoon.
        Päällä kerros lihaisia kylkisiivuja. Ei maailman terveellisintä, mutta ihania muistoja herättävä ruoka. Tottakai äidin opettama, isältä peritty ♥️.

        Hei kyllä sipuli on todella hyvä maun antaja sitä en jättäisi pois missääntapauksessa muutoin ohjeesi on hyvä, mutta tuo kypsennysajan ohjeessa olet venyttänyt liian pitkäksi siitä kannattaa karsia reilu tunti pois. ps, "Karjalainen"


    • ja ei parempua pitoa !
    • Mummun tyttö

      Ihanaa, rakas uusikirkkolainen mummuni teki tätä aina, ja nyt alan tehdä minäkin! Kiitokset ohjeesta!

    • lokkasi voita
    • Kaleho

      Kyllä se onnistuu kaupasta saatavalla sian kylkisiivuilla ns. kastikelihalla.
      Kerros perunoita (huom! lohkottuja ei siivuja) ja sitten sian siivuja ja taas perunalohkoja jne. Pinnalle sian siivuja. Lapset tykkäävät pinnalla ruskistuneista siivuista. Niistä oikein kinastellaan. Pippuria voi laittaa enemmänkin ja tietysti on muistettava suola.

      Kyllä on yksinkertaista mutta maistuvaa ruokaa. Tekemiseen riittävät tavalliset taidot, ei tarvitse olla ammattikokki.

      Tämä oli Kannaksella tavallinen ruoka heinä- ja elonkorjuun aikana. Oli helppo valmistaa ja kypsyi uunissa itsekseen. Naiset jousivat pellolle töihin ei tarvinnut hääriä keittiössä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      105
      3681
    2. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      47
      2620
    3. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      114
      2442
    4. 24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä

      Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣
      Ikävä
      40
      1964
    5. Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi

      Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu
      Ikävä
      29
      1687
    6. Rakastan sua

      Tänäänkin, eilenkin, varmaan huomennakin..
      Ikävä
      27
      1512
    7. Mulla tulee vaan niin

      Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et
      Ikävä
      22
      1501
    8. En tunne, en ymmärrä

      enkä muista 😱
      Ikävä
      22
      1328
    9. Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi

      Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?
      Ikävä
      70
      1245
    10. Olikohan se

      Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi
      Ikävä
      8
      1241
    Aihe