lihakset pois..

Onko totta, että pelkkä kävely on lihasten säilyttämisen kannalta parempi liikuntavaihtoehto kuin juokseminen? Salilla reenaavat miehet väittävät kivenkovaan, ettei juoksemisella ole muuta vaikutusta, kuin lihasten palaminen pois.
61157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Rasva on se joka palaa, ei lihas.

Äänestä
  • mitenkäs sit selität et maratonistit ja muutenki pitkän matkan juoksijat on pelkkiä heinäkeppejä, melkein anorektisen näkösiä, ei mitään lihaksia?

    Äänestä

  • .... kirjoitti:

    mitenkäs sit selität et maratonistit ja muutenki pitkän matkan juoksijat on pelkkiä heinäkeppejä, melkein anorektisen näkösiä, ei mitään lihaksia?

    bodaa lihaksiaan-siitähän se johtuu. Tulee bodaristankin kukkakeppi kun lopettaa sen bodaamisen !!!

    Äänestä

Kyllä ne lihakset siinä läskin ohella myös palaa valitettavasti.

Äänestä
  • Ala treenaamaan niin kuin minä ja kokeile. Treenaa vaikka 5-10 saliharjoitussarjaa jokaisen juoksulenkin jälkeen (10-28 km) n.45 min. Kun pääset siihen tulokseen, että vedät pankkipunnerruksessa 4x100 kg sarjoja joka kerta, niin kattele sitten sen jälkeen peilistä yläkroppaa. Jos kylkiluut näkyy niinkuin Biafralaisella, niin kyllä se SITTEN varmaaan johtuu siitä juoksemisesta.

    Äänestä

mutta silloin ei, kun tekee myös voimaharjoituksia.
Pikajuoksijat ovat kunnon kehonrakentajia, ja he kin voivat ottaa talvella kestävyyslenkkiä, sillä siitä on sitä hyötyä niille, että jaksaa säilyttää samanlaisen vauhdin pitkään ja jaksaa juosta sen matkan monta kertaa kovaa. Mutta pikajuoksijat tekevät paljon voimaharjoituksia.

Siksi maratoonarit ovat, kuin heinäkeppejä, koska lihas on massaa, ja massa painaa ja maratoonarit ovat hoikkarakenteisia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


juoksemalla. kirjoitti:

Onko totta, että pelkkä kävely on lihasten säilyttämisen kannalta parempi liikuntavaihtoehto kuin juokseminen? Salilla reenaavat miehet väittävät kivenkovaan, ettei juoksemisella ole muuta vaikutusta, kuin lihasten palaminen pois.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu