Löysin kaupasta tämmöistä Alpen mysliä, on hyvää ja mun tietämyksellä sisältökin vaikuttaisi olevan aika terveellinen moniin muihin mysleihin verrattuna. Olen normaalipainossa, mutta haluan kiinteytyä. Onko tämä hyvä aamupala melko paljon liikkuvalle ihmiselle (muutamalla hedelmällä höystettynä)? Duuniaamuina kun en yleensä ehdi keittää puuroa.
Täysjyvävehnä (42%), täysjyväkaura (36%), rusinat (15%), rasvaton maitojauhe, kuivattu maitoherajauhe, paahdettuja pähkinänpaloja (3%) (hasselpähkinät ja mantelit), ohramallasuute, suola. Ei lisättyä sokeria.
Ravintosisältä/100g
Energiaa 1493kj/353kcal
Proteiinia 10,7g
Hiilihydraatteja 64,3g, josta sokereita 15,9g
Rasvaa 5,9g, josta tyydyttyneitä 0,7g
Ravintokuitua 7,7g, josta liukenevia 2,2g ja lukenemattomia 5,5g
Natriumia 0,17g
Suola 0,43g
Alpen mysli
9
2792
Vastaukset
- liikaa sokeria
ja hiilihydraatteja.
- aloittaja
Mistä sokeri tuohon tulee kun lisättyä sokeria ei kuitenkaan ole? Laktoosista?
Hiilihydraatteja tarvitsen aamulla , jotta jaksan urheilla :) Päivällä ja illemmalla sitten enemmän energiaa proteiinista - rusinoista
aloittaja kirjoitti:
Mistä sokeri tuohon tulee kun lisättyä sokeria ei kuitenkaan ole? Laktoosista?
Hiilihydraatteja tarvitsen aamulla , jotta jaksan urheilla :) Päivällä ja illemmalla sitten enemmän energiaa proteiinistanehän ovat niitä kaikkein sokerisempia hedelmiä.
- poppeli
Ei todellakaan mitään vähäkalorista ruokaa.
- don ht
Mielestäni ei voi ajatella että 2myslissä on yhtä paljon kaloreita kuin rasvassa, niin ei kannata syödä".
Kannattaa pitää mielessä että siinä myslissä on hieman eri tavalla ihmiselle tärkeitä vitamiineja ja muita ravintoaineita kuin rasvassa.
Ja tämä kaverihan nimen omaan sanoi liikuvansa paljon, että ne kalorit kyllä varmaan kuluvat ja keho nappaa tarvittavat vitskut yms. talteen.
Voithan tietty kokeilla syödä sitä beceliäkin aamupalaksi kun yhtä paljon oli kaloreita.
että silleen...
- Nimetön
Minun mielestäni vaikuttaisi ihan kelpo mysliltä juurikin liikkuvaiselle ihmiselle. Kuitua saisi kyllä olla enemmän ja sokeria aika paljon, vaikkakin se on hedelmien omaa sokeria. Mitään laihduttajan safkaahan tuo ei varsinaisesti ole, mutta itsekin voisin viikonloppuisin tuollaisella herkutella.
Ja vielä vinkki jota et kyllä edes pyytänyt, tuorepuuro on hyvää ja hiukan terveellisempää kuin mysli. Lisäksi valmistuu äkkiä, ja voit tehdä sen jo vaikka edellisenä iltana. Ja elovena hetki puurothan ovat myös nopeita...- aloittaja
Mutta nyt täytyy tunnustaa oma tyhmyys ja kysyä, että mitä on tuorepuuro?
Noita pikapuuroja olen vetänyt valitettavasti jo vähän kyllästymisen puolelle asti, hyviä ovat sillontällöin edelleen. - Anniina85
aloittaja kirjoitti:
Mutta nyt täytyy tunnustaa oma tyhmyys ja kysyä, että mitä on tuorepuuro?
Noita pikapuuroja olen vetänyt valitettavasti jo vähän kyllästymisen puolelle asti, hyviä ovat sillontällöin edelleen.Itsekään en tiennyt entuudestaan, että mitä tuo tuorepuuro oikeastaan on. Googletin vähän ja löysin tällaisen ohjeen:
1 dl Auringonkukansiemeniä
3 rkl Pellavansiemeniä
3 Kuivattua luumua
1 Banaani
Liota siemeniä ja luumuja yön yli laseissa.
Hurauta kaikki ainekset liotusvesineen tehosekoittimessa tasaiseksi massaksi.
Nauti aamupalana.
Annoksesta riittää kahdelle tai yhdelle nälkäiselle.
Kalorilaskuri.fi sivuilta löytyy lisäksi kaikki kalorit laskettuna. - Nimetön
aloittaja kirjoitti:
Mutta nyt täytyy tunnustaa oma tyhmyys ja kysyä, että mitä on tuorepuuro?
Noita pikapuuroja olen vetänyt valitettavasti jo vähän kyllästymisen puolelle asti, hyviä ovat sillontällöin edelleen.Tuorepuuro on keittämättä valmistettua "puuroa", ja sekaan voi laittaa vaikka hedelmää, nesteenä käyttää jogurttia,maitoa, mehukeittoa..
Oma suosikkini on mansikkajogurtti 4 viljan hiutaleet, sekoitetaan ja annetaan turvota rauhassa. Ihan ykköshherkkua. Määrät riippuvat siitä, kuinka tymäkkää puuroa haluat. Sekaan voi laittaa myös leseitä ja esimerkiksi hiukan pähkinöitä rasvaa tuomaan.
Liikkujalle hedelmärahkakin voisi olla hyvä aamupala, ananasta ja banskua hiilareiksi, rahkasta saa proteiinia, maistuu ainakin minulle ilmojen lämmetessä, kun mitään lämmintä ei tee mieli. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1524945- 1903997
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1243647Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia462941Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat312263- 1391904
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta441707Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.331449Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?631414Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk261309