Alpen mysli

aamupalaa miettivä

Löysin kaupasta tämmöistä Alpen mysliä, on hyvää ja mun tietämyksellä sisältökin vaikuttaisi olevan aika terveellinen moniin muihin mysleihin verrattuna. Olen normaalipainossa, mutta haluan kiinteytyä. Onko tämä hyvä aamupala melko paljon liikkuvalle ihmiselle (muutamalla hedelmällä höystettynä)? Duuniaamuina kun en yleensä ehdi keittää puuroa.


Täysjyvävehnä (42%), täysjyväkaura (36%), rusinat (15%), rasvaton maitojauhe, kuivattu maitoherajauhe, paahdettuja pähkinänpaloja (3%) (hasselpähkinät ja mantelit), ohramallasuute, suola. Ei lisättyä sokeria.

Ravintosisältä/100g

Energiaa 1493kj/353kcal
Proteiinia 10,7g
Hiilihydraatteja 64,3g, josta sokereita 15,9g
Rasvaa 5,9g, josta tyydyttyneitä 0,7g
Ravintokuitua 7,7g, josta liukenevia 2,2g ja lukenemattomia 5,5g
Natriumia 0,17g
Suola 0,43g

9

2829

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • liikaa sokeria

      ja hiilihydraatteja.

      • aloittaja

        Mistä sokeri tuohon tulee kun lisättyä sokeria ei kuitenkaan ole? Laktoosista?
        Hiilihydraatteja tarvitsen aamulla , jotta jaksan urheilla :) Päivällä ja illemmalla sitten enemmän energiaa proteiinista


      • rusinoista
        aloittaja kirjoitti:

        Mistä sokeri tuohon tulee kun lisättyä sokeria ei kuitenkaan ole? Laktoosista?
        Hiilihydraatteja tarvitsen aamulla , jotta jaksan urheilla :) Päivällä ja illemmalla sitten enemmän energiaa proteiinista

        nehän ovat niitä kaikkein sokerisempia hedelmiä.


    • poppeli

      Ei todellakaan mitään vähäkalorista ruokaa.

      • don ht

        Mielestäni ei voi ajatella että 2myslissä on yhtä paljon kaloreita kuin rasvassa, niin ei kannata syödä".

        Kannattaa pitää mielessä että siinä myslissä on hieman eri tavalla ihmiselle tärkeitä vitamiineja ja muita ravintoaineita kuin rasvassa.

        Ja tämä kaverihan nimen omaan sanoi liikuvansa paljon, että ne kalorit kyllä varmaan kuluvat ja keho nappaa tarvittavat vitskut yms. talteen.

        Voithan tietty kokeilla syödä sitä beceliäkin aamupalaksi kun yhtä paljon oli kaloreita.

        että silleen...


    • Nimetön

      Minun mielestäni vaikuttaisi ihan kelpo mysliltä juurikin liikkuvaiselle ihmiselle. Kuitua saisi kyllä olla enemmän ja sokeria aika paljon, vaikkakin se on hedelmien omaa sokeria. Mitään laihduttajan safkaahan tuo ei varsinaisesti ole, mutta itsekin voisin viikonloppuisin tuollaisella herkutella.

      Ja vielä vinkki jota et kyllä edes pyytänyt, tuorepuuro on hyvää ja hiukan terveellisempää kuin mysli. Lisäksi valmistuu äkkiä, ja voit tehdä sen jo vaikka edellisenä iltana. Ja elovena hetki puurothan ovat myös nopeita...

      • aloittaja

        Mutta nyt täytyy tunnustaa oma tyhmyys ja kysyä, että mitä on tuorepuuro?

        Noita pikapuuroja olen vetänyt valitettavasti jo vähän kyllästymisen puolelle asti, hyviä ovat sillontällöin edelleen.


      • Anniina85
        aloittaja kirjoitti:

        Mutta nyt täytyy tunnustaa oma tyhmyys ja kysyä, että mitä on tuorepuuro?

        Noita pikapuuroja olen vetänyt valitettavasti jo vähän kyllästymisen puolelle asti, hyviä ovat sillontällöin edelleen.

        Itsekään en tiennyt entuudestaan, että mitä tuo tuorepuuro oikeastaan on. Googletin vähän ja löysin tällaisen ohjeen:
        1 dl Auringonkukansiemeniä
        3 rkl Pellavansiemeniä
        3 Kuivattua luumua
        1 Banaani

        Liota siemeniä ja luumuja yön yli laseissa.

        Hurauta kaikki ainekset liotusvesineen tehosekoittimessa tasaiseksi massaksi.

        Nauti aamupalana.

        Annoksesta riittää kahdelle tai yhdelle nälkäiselle.

        Kalorilaskuri.fi sivuilta löytyy lisäksi kaikki kalorit laskettuna.


      • Nimetön
        aloittaja kirjoitti:

        Mutta nyt täytyy tunnustaa oma tyhmyys ja kysyä, että mitä on tuorepuuro?

        Noita pikapuuroja olen vetänyt valitettavasti jo vähän kyllästymisen puolelle asti, hyviä ovat sillontällöin edelleen.

        Tuorepuuro on keittämättä valmistettua "puuroa", ja sekaan voi laittaa vaikka hedelmää, nesteenä käyttää jogurttia,maitoa, mehukeittoa..
        Oma suosikkini on mansikkajogurtti 4 viljan hiutaleet, sekoitetaan ja annetaan turvota rauhassa. Ihan ykköshherkkua. Määrät riippuvat siitä, kuinka tymäkkää puuroa haluat. Sekaan voi laittaa myös leseitä ja esimerkiksi hiukan pähkinöitä rasvaa tuomaan.
        Liikkujalle hedelmärahkakin voisi olla hyvä aamupala, ananasta ja banskua hiilareiksi, rahkasta saa proteiinia, maistuu ainakin minulle ilmojen lämmetessä, kun mitään lämmintä ei tee mieli. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      384
      10036
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      95
      6364
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      398
      6071
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      161
      4431
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      1
      3738
    6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      87
      3308
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      93
      3265
    8. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      64
      3046
    9. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      7
      3028
    10. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      2972
    Aihe