Hotwingsit

Mitä tykkäätte näistä kanansiipieineksistä?

Omat suosikkini ovat Hornetit (tuliset, niitä on ainakin ollut muunkin tapaisina). Myös Lidlin pakastesiivet (oranssi pussi) ovat OK. Sen sijaan Kariniemen Liekkisiivet on mielestäni maustettu jotenkin pieleen. Kariniemen marinadi on kai kauhistus kaikille, en väitä, että tässä olisi sama kuin koipireisillä.
92812
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Hain Naantalin aurinkoisesta wingsejä , en hae enää ikinä!!! Aivan KAUHEITA YÖK!!!

Äänestä

Itse en saa noita alas en sitten niin millään.. Liikaa rustoa, jännettä ja ties mitä.. Hyh..

Jos broileria/kanaa ostan, niin kipasen kaupan lihatiskille ja valitsen sieltä broilerin tissiä.. Ei ole luuta, eikä muita ällötyksiä.. Ja kilohintakaan ei paljoa noista koivista poikkea, kun ottaa huomioon miten wingseissä pitää tosiaan maksaa myös niistä luista jne..

Äänestä

Nykyisin tulee melko usein napattua Hornetteja nuotiolla paistettavaksi, makkaroiden ja leikkeiden sijasta. Kepin päässä nuotiolla paistettuna hyviä.

Äänestä

...siivet Atrian pakaste, n. 4,5kg laatikko, maustamattomia, hinta n. 20e. Ainut miinuspuoli on että saa ainoastaan tukusta, eli tukkukortti pitäis olla. Onnistuvat hyvin myös uunissa.

Tukuista löytyy myös samaa kastiketta, mitä siipiravintolat käyttää. Texas Pete merkiltään, gallonan(n.4 l) pönttö, blandataan juoksevaan margariiniin oman maun mukaan, 50:50-suhteella vahvuus on "hot".

Äänestä

Hornetit käristetään kunnolla uunissa ja
päälle reilusti Tabasco Habaneroa, niin
hyvää on. Joku kermaviili-dippi sopii myös
hyvin.

Äänestä
  • Tuota Haba-scoa en olekaan vielä testannut, olen käyttänyt etnokaupan Sriracha Hot -chilikastiketta.

    Maustamaton jogurtti sopii miumaumukkaa noiden kanssa.

    Äänestä

  • olen tehnyt kirjoitti:

    Tuota Haba-scoa en olekaan vielä testannut, olen käyttänyt etnokaupan Sriracha Hot -chilikastiketta.

    Maustamaton jogurtti sopii miumaumukkaa noiden kanssa.

    Tuo chilikastikehan on siis naurettavan halpaa verrattuna Tabascoon:

    Chilikastike 740ml 3.90e 5.27e/l
    Tabasco 60ml 2.49e 41.50e/l

    Tulipahan vaan mieleen.

    Äänestä

  • >=sama=> kirjoitti:

    Tuo chilikastikehan on siis naurettavan halpaa verrattuna Tabascoon:

    Chilikastike 740ml 3.90e 5.27e/l
    Tabasco 60ml 2.49e 41.50e/l

    Tulipahan vaan mieleen.

    tuo haba-sco on kyllä jonkin verran stydimpää kuin tuo sriracha.

    Kokemukseni mukaan kuitenkaan se punainen perus-Tabasco ei ollut (juurikaan) tulisempaa kuin sriracha.

    Kun tuo Tabasco on kaupallinen tavaramerkki (McIlhenny co.), mainittakoon, että käyttämäni chilikastike on (tällä kertaa) Suree Tuöng O'T Sriracha Chili Sauce.

    Äänestä

Oon ostanu noit liekkisiipii mutta ihmettelen kon ei oo muuta kun nuijii eikä siipii kon about 2kpl per pussi mistähän sais pelkkii siipii..maku muuten hyvä....

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


ljkdfghlkjdh kirjoitti:

Mitä tykkäätte näistä kanansiipieineksistä?

Omat suosikkini ovat Hornetit (tuliset, niitä on ainakin ollut muunkin tapaisina). Myös Lidlin pakastesiivet (oranssi pussi) ovat OK. Sen sijaan Kariniemen Liekkisiivet on mielestäni maustettu jotenkin pieleen. Kariniemen marinadi on kai kauhistus kaikille, en väitä, että tässä olisi sama kuin koipireisillä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu