Suklaakakku! APUA!!

En ole mikään maailman mainioin kokki, joten kysympä tätä. Minulla on valmiina 3 valmista kakkupohjaa. Voinko laittaa kakun väliin survottuja mansikoita, kermavaahtoa (ei välttämätön)? Maistuuko suklaakakku kanssa oudolle, jos siellä on mansikoita välissä? kuorrutuksen osaan tehdä, mutta en sisällystä! Miehelle pitäisi tänään tehdä suklaakakku tänään, ja rupesin ajattelemaan että maistuukohan se oudolle...? Mitä muuta voi suklaakakun väliin laittaa?? AUTTAKAA POROPEUKALOA, KIITOS!
6945
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Sopii hyvin, laita vaan.
Marja antaa raikkautta suklaan makuun.

Äänestä

paksulti sokeroitua kerma-rahkaa ja soseutettua banaania!! nami nami

Äänestä

täytteeksi: 2 banaania, mansikoita ja kostukkeeksi sokerivettä

Äänestä

Mansikkahillo mutta tyrnimarjahillo on vielä parempaa tai sitten puolukkahillo kermaa. Minä en tee kakkua ilman vaniljatäytettä se on niin hyvää! Osta pika Vanilja kastike ja sekoita 2dl maitoa ja 5 rkl jauhetta anna sakeutua ohjeen mukaan. Sekaan sitten voit sekoittaa kermavaahtoa. Tämän täytteen laitat ylimmän kerroksen väliin.

Äänestä

laita kakun väliin ananas-kurpitsahilloa/marmeladia,kaakao-kermaa,kostuta maidolla,oikea suklaakakku ei marjoja kaipaa..vaniljakastikeaine sopii hyvin..

Äänestä
  • Suklaakakku tehdään aina ohrakkaasta ja tummasta kaakaojauhosta. Ohrakkaasta tekemällä tulee paljon suussa sulavampi kuin sokerikakkupohjasta.

    Väliin nykyisin rahkaa/appelsiinituorejuustoa (Hovi) ja appelsiinimarmelaadia jotka sekoitetaan keskenään, joukkoon hiukan vanilliinisokeria, sivellään pinnalle ja päälle laitetaan vuororiveihin taloussuklaata rouhittuna ja säilyke- tai tavallista mandariinia lohkoina. Toiseen väliin voi laittaa vaikka punaisista viinimarjoista tehdyn kiisselin, tai pelkkiä hedelmiä.

    Miksi kaikki nykyisin käyttää jotain valmista vaniljakastiketta, kun itse tehty on paljon parempaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Poropeukalo!-85 kirjoitti:

En ole mikään maailman mainioin kokki, joten kysympä tätä. Minulla on valmiina 3 valmista kakkupohjaa. Voinko laittaa kakun väliin survottuja mansikoita, kermavaahtoa (ei välttämätön)? Maistuuko suklaakakku kanssa oudolle, jos siellä on mansikoita välissä? kuorrutuksen osaan tehdä, mutta en sisällystä! Miehelle pitäisi tänään tehdä suklaakakku tänään, ja rupesin ajattelemaan että maistuukohan se oudolle...? Mitä muuta voi suklaakakun väliin laittaa?? AUTTAKAA POROPEUKALOA, KIITOS!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu