Junttiruokaa

Pizzaton

Pizza on junttimaisinta ruokaa, mitä maailmasta löytyy. Tai ehkä hampurilaisten ja hotdogien jälkeen...

10

1029

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sillä

      on väliä? :)

      • vain että

        ei voi olla cool jos syö pizzaa. Jos siis haluaa olla cool...


      • Cool minäkin
        vain että kirjoitti:

        ei voi olla cool jos syö pizzaa. Jos siis haluaa olla cool...

        Mitä minun pitää syödä, jotta olisin cool? Parsaako?


    • mitään juntti ruokaa

      Pizza on hyvää ns. tavallista ruokaa. Itsetehtynä saa just semmosen kun haluaa, juuri niillä parhailla aineksilla. Tilattuna kans ihan ok, tosin riippuu paikasta. Pizza on mitä parasta krapularuokaa.
      Ite oot juntti.

      • oli kun

        sut sai


      • Oolofi

        Minäkin olen juntti, mutta olen raitistunut, koska viina ei minulle sovi. Pitzaa kyllä vedän lättyyn.


    • Anonyymi

      On olemassa junttipizzaa sekä gourmetpizza. 🍕🍕🍕

    • Anonyymi

      Suomen wikipediassa on ollut hirveä tappelu tästä aiheesta, pitäisikö se olla pizza vai pitsa, siis artikkelin nimi.

    • Anonyymi

      Aurajuusto sopii pizzaan.

    • Anonyymi

      Totta kai! Tässä käännös suomeksi:

      Myöhäiskeskiajalla ja uuden ajan alussa litteät leivät, kakut tai leivonnaiset, joita syötiin täytteiden kanssa – kuten galettet ja cocat – olivat yleisiä koko Välimeren alueella. 1500-luvun Napolissa joitain galetteja kutsuttiin nimellä "pizza"; se tunnettiin köyhien ruokana, erityisesti katukauppiaiden tarjoamana, eikä sitä pidetty varsinaisena keittiöreseptinä vielä pitkään aikaan. Vasta kun espanjalaiset toivat tomaatin Amerikasta ja kehittivät nykyaikaisen tomaatin, syntyivät nykykäsityksen mukaiset "pizzat". Sanotaan, että tomaatti saapui Napolin kuningaskuntaan ja Sisiliaan – jotka kuuluivat tuolloin Espanjan imperiumiin – joko Pedro Álvarez de Toledon mukana 1500-luvulla tai varakuningas Manuel de Amatin kautta, joka saattoi lahjoittaa siemeniä napolilaisille vuonna 1770 Perun varakuninkaan edustajana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4306
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      109
      4123
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      36
      4050
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      64
      3899
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3344
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      64
      3218
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      145
      3199
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1572
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1521
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1095
    Aihe