Hei
Tarvis tehdä täytekakku parillekymmenelle hengelle...ajattelin kermakakkua. Pohjat teen kääretorttulevyistä, mutta entä mikä olisi hyvä täyte? Sellainen, että tumpelokin osaa :)
Tarvis tehdä täytekakku parillekymmenelle hengelle...ajattelin kermakakkua. Pohjat teen kääretorttulevyistä, mutta entä mikä olisi hyvä täyte? Sellainen, että tumpelokin osaa :)
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mene kauppaan ja osta mieluummin marmelaadia samaa makua jos laitat marjoja, omenamarmelaadi käy useaan kakkuun. Osta samalla pussi vaniljakreemijauhetta ja sekoita sitä veteen ohjeen mukaan ja vatkaa että vähän jähmettyy, vatkaa sillä aika vispikermaa sama määrä kuin kuin sait valmista vaniljakreemiä. Sekoita ne yhteen ja valmis täyte siinä. Eli siis kostuta ensin, laita ohut marmelaadi koska makeampaa kuin hillo sen päälle 1-2 cm kerros vaniljakreemi-kermaseosta jae, päälle voit pursottaa saman kreemin,tai lisätä siihen loppuun kermavaahtoa lisää niin saat ohuemman pursotettavan, käy hyvin marjojen kanssa.
ekaan kerroksen kermaa ja aprikooseja ja toiseen vadelmia ja kismettiä sekä kerma niiden alle! Tulee todella hyvää vaikka onkin hieman erikoiset täytteet! Suosittelen! :))
Halkaisen yleensä kakun kolmeen viipaleeseen ja väleihin tulee kermaa. Kermakerroksen alle
säilykemandariineja tai -aprikooseja. Menee haarukalla muusiksi. Tai säilykepersikkaa. Purkkien mehut voi käyttää ksotuttamiseen eli valuta hedelmät. Raikasta tulee ja onnistuu takuulla.