eli 2 milj. euroa?
Miten käyttäisit/sijoittaisit
pari milliä
12406
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
pienehköjä sijoitusasuntoja Tampereen keskustan liepeiltä. Vuokralle vaan ja myymistä ei harkitakaan pariin kymmeneen vuoteen. Vuokratuotoilla eläis jo komeasti.
Ensimmäiseksi sanoutuisin kyllä irti nykyisistä töistä, jos tuollainen rahasumma jostain putkahtaisi.
tämä on ollut ajatuksenani, jos voitan lotossa. En tosin lottoa:D
käyttäisin osan, sijoittaisin ja/tai sijoituttaisin osan ja säästäisin osan. Tai no, oikeastaan vähän hölmöä kirjoittaa käyttävänsä osan, koska tulen kyllä nykyisillä tuloillani/rahoillani toimeen eikä välittömässä lähitulevaisuudessa taida olla näköpiirissä suuria muutoksia mihin varsinaisesti tarvitsisin ylimääräistä rahaa, joten en varsinaisesti tarvitsisi käyttämiseen osaa siitä 2 millistä. Ehkä niitä tulisi kuitenkin käytettyä akselilla asuminen-matkustelu...
Pari miljoonaa olisi jo niin paljon rahaa, että voisi lopettaa työnteon lopuksi elämäkseen. Maksaisin lainani pois, jättäisin yhden 100.000 tilille käyttörahoiksi ja ostaisin lopuilla ETF:iä tasaisesti ympäri maailmaa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Indeksiosuusrahasto
äkkirikastuneet: tuhlaisin kaiken johonkin tarpeettomaan.
settiä, joku fiksu ja sporttinen auto, asunto ja muutamalla kybällä viihde-elektroniikkaa ja sisustusta jonkin verran käyttörahaa ja loput hajautetusti johonkin sijoitusrahastoihin. Toisaalta jos tästä nyt kehkeytyy kunnon lama niin silloin kandeis ehkä ostella sijoitusasuntoja, ei tosin vielä näillä nykyisillä hinnoilla.
Töitä en tekis sekuntiakaan, 2 miljoonaa on sen verran massia että sillä elelee normi palkansaajan elämää lopun ikäänsä. Varmaankin lähtisin myös jonkun sortin 'reppureissulla' ilman sitä reppua ja kituutusbudjettia.
..ryyppäämistä ja kokaiinivuoria. Kymmenen huoraa, jortsu 24h jonkun poskessa jaksoi seistä tai ei. Loput hierois, siivois,laittais ruokaa ja antais kavereille kanssa.
Örvellystä, kaaosta, tuhoa, silmitöntä väkivaltaa ja seksiä. Suomalaiskuvan häpäisyä lukemattomissa ulkomaalaiskohteissa. Vihamiehiä/vihanaisia. Otsikoita, pidätyksiä.
Vuodessa tili tasaiseksi ja sitten takas normaalielämään tai hautaan.
Kuullostaa kovasti hyvältä, pääseekö mukaan?
Ostaisin aika halvan kämpän jostain päiväntasaajan tienoilta vesistön rannalta ja häipyisin suomesta ikuisesti.
Jostain hämeenlinnan ja helsingin väliltä.
Ehkä vähän tylsää, mutta asunto/auto ja loput elämiseen.
elämään.